İngiltere’de Canlı Stream Tarifelerinde İndirime Gidildi

İngiltere eser sahipleri meslek birliği PRS’in lisanslama birimi PRS For Music canlı stream lisans ücretlerinde indirimli uygulamalara başlıyor. Meslek birliği canlı stream alanında lisanslamayı başlatan ilk meslek birliklerinden birisiydi.

 

PRS For Music ilk canlı stream lisans ücretlerini açıkladığında önemli itirazlarla karşılaştı. Bu itirazlar karşısında PRS, lisanslama sistemini değiştirerek ücretleri daha makul bir seviyeye çekmeye çalıştı. En son PRS CEO’su Andrea C Martin, 2021 gelirlerine ilişkin açıklamaların yer aldığı röportajında canlı stream tarifelerinin gözden geçirileceğini söylemişti.

 

Online canlı streamler için % 10’luk bir indirim oranı uygulanacak. Konserler yeniden başladığında ve canlı sektöre dönüş olduğunda çevrimiçi premium video ve stream hizmetlerinin pazara ne şekilde yansıyacağına dayanarak kalıcı bir çevrimiçi tarife oluşturulacak.

 

Gelen değişiklikle PRS for Music üyeleri elde ettikleri gelirlere bakılmaksızın isteğe bağlı olarak lisans alabilirler. Bu, canlı streamin yalnızca kendi eserlerinden oluştuğu, kendisi tarafından icra edilen ve bir edisyonun katılımı olmaksızın % 100’ünü kendisinin kontrol ettiği durumlarda sanatçıların lisans ücretinden muaf olabileceği anlamına geliyor.

 

Çevrimiçi canlı konser lisanslarına göre, konserlere erişim 24 saat yerine 72 saat serbest olacak. 1.500 pounda kadar küçük etkinlikler artık ya sabit oranlı bir lisans alabilecekler ya da belirli etkinlik gelirlerine bağlı pazarlıkla bir ücret belirleyebilecekler. Küçük ölçekli çevrimiçi canlı konserlerden ( 1.500 pounddan düşük gelir sağlanan konserler) geriye dönük olarak lisans alınmaması istisnası bütün 2020’yi kapsayacak şekilde uzatıldı.

 

Mevcut Çevrimiçi Canlı Konser (OLC) lisanslamasındaki değişiklikler mekanlar, etkinlik organizatörleri, dijital platformlar ve PRS For Music üyeleri dahil olmak üzere sektörün her yerinden önemli paydaşlarla yapılan görüşmeler ve yuvarlak masa toplantıları neticesinde yapıldı.

 

PRS For Music üyelerinden gelen yaklaşık 2.000 görüşe göre üyelerin % 51’i çevrimiçi bir canlı konser düzenlemiş veya düzenlemeyi planlamış.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music’ten Yeni Repertuar Atılımları

 

PRS Sözcüsü, “Sağladığımız indirimli fiyat, şarkı yazarlarına, bestecilere ve yayıncılara çalışmaları için ödeme yapılmasını sağlarken, gelişmekte olan çevrimiçi canlı konser sektörüne yenilik yapma ve büyüme özgürlüğü tanıyacak” dedi ve telif oranlarının diğer ülkelerde ücretlendirilenlerle rekabetçi olduğunu söyledi. Sözcü, 2020’de PRS for Music’e yaklaşık 8.000 şarkı yazarının katıldığını sözlerine ekledi.

 

Çevrimiçi canlı konser lisanslaması, İngiltere menşeli biletli, sponsorlu veya erişim için zorunlu bağış gerektiren pop konserleri için de geçerli. Klasik ve teatral etkinlikler için PRS, bu etkinliklerin işleyiş biçimindeki farklılıkları yansıtmak için varyansların gerekli olup olmadığını belirlemek üzere sektörlerle tartışmaya devam ediyor ancak halihazırda bunlar lisansa tabi.

 

YouTube ve Facebook gibi platformlardaki ücretsiz etkinlikler, platformun lisansı kapsamına girdiklerinden çevrimiçi canlı konser lisansı gerektirmiyor.

 

Fotoğraf: Yoel Peterson