İngiltere Müzik Tüketimi % 8,2 Arttı

İngiltere Müzik Endüstrisi’ni temsil eden BPI (British Phonographic Industry) tarafından, Official Charts Company verilerine dayanılarak yapılan açıklamada müzik tüketiminin 2020’de % 8,2 oranında arttığı belirtildi.

 

Açıklamaya göre canlı sektörde yıkıcı bir etki yaratan Covid-19 salgınının yol açtığı aksamaya rağmen, kayıtlı müzik endüstrisi başlangıçtaki eve kapanmalarda kısa süreli bir düşüş yaşamakla birlikte, sonradan streaming ve fiziki formatların tüketiminde artış gösterdi.

 

Stream edilen veya satın alınan 155 milyon albümle birlikte müzik tüketimi altıncı yılda da arttı. Yapım şirketlerinin yatırımlarıyla streamingde sağlanan büyüme ile birlikte 2019’a göre % 8,2 oranında artan müzik tüketimi 6 yıl öncesine göre % 22 oranında arttı. İngiltere’de 100 milyondan fazla kez izlenen yaklaşık 200 sanatçı ile ses streaming 139 milyar adet oldu. Dinleme artık İngiltere müzik tüketiminin beşte dördünü (% 80.6) oluşturuyor.

 

Açıklamaya göre Lewis Capaldi, Harry Styles ve Dua Lipa liderliğindeki İngiliz sanatçılar, ilk 10 albümden 8’ini oluştururken, AJ Tracey, Aitch, J Hus, Joel Corry, Mabel, KSI, Headie One, Jorja Smith ve Gerry Cinnamon gibi her biri yüz milyonlarca streaminge ulaşan farklı yeteneklerin olduğu yeni bir dalga, artışta etkili oldu.

 

2019’da 250 milyon sterlinin üzerine çıkan A&R yatırımı ve yaratıcı pazarlama ile desteklenen yeni yıldızlar, başarıya ulaşmak ve parlak bir kariyer oluşturmak için streamingin sunduğu potansiyeli nasıl ortaya çıkaracaklarını biliyorlar.

 

BPI CEO’su Geoff Taylor, “ eve kapanma sürecini aşmamızda müziğin gücünü ve streaming büyümesini sağlayan yeni yetenek dalgasını selamlıyor ve canlı sektör için acil destek çağrısını yeniliyoruz” dedi.

 

Geoff Taylor yeni bir İngiliz yetenek dalgası ile yüz milyonlarca, hatta milyarlarca streaminge ulaşılmasında yapım şirketlerinin önemine dikkat çekerek, yapım şirketlerinin İngiliz müziğinin geleceğini güvence altına almak için yeni sanatçılara büyük yatırımlar yaptığını belirtti. İngiltere’nin müzik ihracatını ve gücünü artırdığını önemle vurgulayan Taylor, sanatçıların streamingde başarıya ulaşmasının her zamankinden daha zor olduğunu, dolayısıyla pazarlama ve prodüksiyonda yapımcılardan gelecek sürekli destek ve yatırımın son derece önemli olduğunu ayrıca belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ByteDance’tan 27 Milyar Dolarlık Reklam Geliri

 

Açıklamada ayrıca vinyl tüketiminin de % 11,5 oranında arttığı ve tüketiciler tarafından 4,8 milyon plağın satın alındığı belirtildi.

 

Kayıtlı müzik tüketiminin % 10,3’ünü temsil eden CD satışları 16 milyon oldu. 156.542 adet satışla ses kasetlerinin tüketimindeki artışın ikiye katlaması (% 94,7) ve 2003’ten bu yana en yüksek değere ulaşmış olması açıklamanın en ilginç bölümü olsa gerek.

 

BPI açıklaması için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Belinda Fewings