İngiltere Müzik Mekanlarına Destekte Son Dönemeç

İngiltere Kültür Bakanı Oliver Dowden’in açıklamasına göre kültür ve tarihi miras sektörünün yeniden açılması ve iyileşmesine yardımcı olmak için 2.700’den fazla kuruluşa yaklaşık 400 milyon sterlin hibe ve fon sağlanacak.

 

Hükümetin Kültürel İyileştirme Fonu’ndan şimdiye kadar 5.000’den fazla  kültür ve tarihi miras kuruluşu faydalandı ve toplam hibeler 1,2 milyar poundun üzerine çıktı. Bu sene de iptal edilen Glastonbury Festivali, festivali 2022’ye taşıyabilmek için 900.000 pound alacak. Önümüzdeki ay, festivale fon toplamak amacıyla bir canlı yayın yapılacak.

 

İngiltere Sanat Konseyi tarafından dağıtılan finansmanın son turunda komedi kulüpleri, müzik mekanları ve çok amaçlı sahneler desteklenmeye devam ediyor. Genellikle yılda 700’den fazla etkinlik programlayan Brighton mekanı Komedia, sosyal mesafeli müzik, komedi ve tiyatro performanslarına devam etmek için 123.500 pound alacak.

 

Leeds’teki Brudenell Social Club canlı etkinlikleri yeniden başlatmak için 213.853 pound, Roundhouse ise canlı etkinlikleri için 1,5 milyon pound destek alacak.

 

Music Venue Trust yaptığı açıklamada MVT’nin bu fona başvurularında uygun müzik mekanları desteklemek için çok çalıştığını söyleyerek Music Venues Alliance (MVA) üyelerine şu anda yaklaşık 16 milyon poundluk destek verilmesinden çok memnun olduklarını dile getirdi. Bunun, çoğu bu salgından önce kamu finansmanı için hiç başvurmamış olan MVA üyelerinin % 80’ini kapsadığını ve bunun büyük bir başarı olduğunu da ekliyor.

 

The Sage Gateshead’i işleten North Music Trust, yeniden açılmadan önce operasyonel maliyetleri desteklemek için 3 milyon pound, Liverpool merkezli Modern Sky ise 101.000 pound hibe aldı.

 

En son finansman, 1,57 milyar poundluk Kültürel İyileştirme Fonu’nun ilk turundan ayrıştırıldı. Toplamda 800 milyon poundu aşan ilk hibe ve geri ödenebilir finansman, ülke çapında 3.800 kültür örgütü ve miras alanının hayatta kalmasını sağlamak için hemen tahsis edilmişti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Instagram’dan Yeni Tasarım

 

Bu ikinci fon, ilkbahar ve yaz ayları boyunca yeniden açılacak olan müzeleri, tiyatroları, performans mekanlarını, tarihi mekanları ve sinemaları desteklemek için halihazırda verilmiş olan “Yaşam çizgisi hibelerine” dayanıyor.

 

Kültür Bakanı Oliver Dowden, “Rekor kıran Kültürel İyileştirme Fonumuz, şimdiye kadar ülke çapında binlerce kültür ve miras kuruluşunun karşılaştıkları en büyük krizde hayatta kalmasına yardımcı oldu” dedi. Dowden ayrıca, 1,57 milyar poundluk Kültürel İyileştirme Fonunun neredeyse tamamının şu an kullanıldığını, 1,2 milyar pounddan fazla hibe ve geri ödenebilir finansman ile 5.000’den fazla kuruluş ve siteye yardım edildiğini, önümüzdeki haftalarda tamamlanacak başka hibeler olduğunu da söyledi.

 

Fotoğraf: Mikel Parera