İngiltere: Mekanlara Acil Destek Başlıyor

İngiltere Hükümeti iflas  riskiyle karşı karşıya olan Birleşik Krallık müzik merkezlerini desteklemek için 2,25 milyon £ acil durum fonu sözü verdi. Bu ayın başlarında Kültür Bakanı Oliver Dowden tarafından açıklanan 1.57 milyar £ değerinde paketten yapılan bu ilk destekten 150’den fazla mekânın yararlanması bekleniyor.

 

İngiltere Sanat Konseyi (ACE) tarafından yönetilen paket, Müzik Mekanları Vakfı tarafından tanımlanan ve ciddi iflas riski taşıyan müzik mekanlarını hedefleyecek. Gelecek aylarda hayatta kalmalarına yardımcı olmak için kira, kamu hizmetleri, bakım sözleşmeleri ve diğer faturalar da dahil olmak üzere mekanların temel  maliyetlerini karşılamak için 80.000 pounda kadar hibe sağlanacak.

 

Kültür Bakanı Dowden,”Dünya çapında başarılı müzik yıldızlarımızın neredeyse tamamı İngiltere kulüplerinde ve canlı müzik mekanlarında başladı – ve bu kuruluşların Covid fırtınasını atlatacağından  emin olmalıyız. Bu mekanlar olmadan The Beatles, Adele veya Elton John’a sahip olamazdık” dedi.

 

Müzik Mekanları Vakfı CEO’su Mark Davyd  acil ihtiyaç duyulan bu müdahaleyi geçici ara çözüm olarak tanımladı.  “Bu paranın ihtiyacı olanlara ulaşmasını ve en büyük etkiye sahip olmasını sağlamak için ülke genelinde müzik mekanları ile yakın çalışacağız.” diyerek “Bu geçici çözüm krizde olduğu belirlenen yerler için kısa vadeli bir düzeltme sağlayacak ancak mekanların daha uzun vadeli geleceklerini korumak için çok önemli olan daha büyük fonlara ne zaman ve nasıl erişebileceği konusunda acilen bilgi ve rehberliğe ihtiyacımız var” diyerek düşüncesini dile getirdi.

 

Organizasyon daha önce Hükümeti, İngiltere mekanlarının kitlesel olarak kapanmasını önlemek için derhal 50 milyon pound nakit enjeksiyon yapılması gerektiği konusunda uyarmıştı.

 

Fotoğraf: Michael D Beckwith
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’dan Sanal Konserler İçin Beklenen Uygulama