İngiltere Hükümeti’nden Kültür ve Sanata 1,57 Milyar Pound Doğrudan Destek

İngiltere Hükümeti, 2 Temmuz 2020 tarihinde bin beş  yüzün üzerinde sanatçının mektubunun hemen sonrasında, 5 temmuz 2020 akşamı yaptığı açıklama ile müzeler, sanat galerileri, tiyatrolar, bağımsız sinemalar ve müzik salonlarını içeren 1,57 milyar poundluk destek paketini açıkladı.

 

Müzik salonları can suyu  niteliğindeki hibelere ve kredilere başvurabilecek. The Guardian tarafından yapılan habere göre paketin ana unsurları şöyle:

 

  • 270 milyon poundluk kredi ve 880 milyon poundluk hibe olanağı
  • 100 milyon poundluk ulusal kültür kurumlarına ve kültürel mirasa yönelik destek
  • Pandemi nedeniyle duran kültürel altyapı ve mirasa yönelik çalışmaların yeniden başlatılması için 120 milyon pound
  • İskoçya için 97 milyon, Galler için 59 milyon, Kuzey İrlanda için 33 milyon pound destek

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson destek paketini açıklarken yaptığı konuşmada “ İkonik tiyatrolarımız ve festivallerimizden dünya çapındaki galerilerimizde yapılan büyüleyici sergilere, yerel mekanlarda yapılan şovlara İngiltere Kültür Endüstrisi bu ülkenin kalbidir. Bu para sanat gruplarının ve mekanların kapıları kapalı ve perdeleri inikken ayakta kalmalarını ve çalışanlarını desteklemelerini sağlayarak, sektörün gelecek kuşaklar için korunmasına yardımcı olacaktır.” derken Kültür Bakanı Oliver Dowden;

 

“Sanat ve kültür ulusumuzun ruhudur. Dünya çapındaki hızla gelişen kültür endüstrimizi tutan pim olup, ülkemiz onlar sayesinde büyüktür. Sanatın karşı karşıya olduğu ölümcül riskin farkındayım ve gelecek nesiller için mümkün olan en çok şeyi korumalı ve kurtarmalıyız.” ifadelerini kullandı.

 

BPI & BRIT Awards CEO’su Geoff Taylor, hükümetin müzik dahil olmak üzere sanat ve yaratıcılığın ulusun yaşamındaki özel önemini fark etmiş olmasından memnuniyet duyduklarını ifade ettikten sonra “Müzik mekanlarımızın özel olarak belirtilmesini, sanata destek verilmesini sevinçle karşılarken bunun klasik müziği de kapsaması gerektiğini belirtiriz.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Mobil Uygulamalarda Tüketici Harcaması 2020’de 111 Milyar Dolar

 

Aralarında Müzik Salonları Birliği ve İngiltere Fonogram Endüstrisi’nin de bulunduğu  müzik sektörünün farklı kuruluşları uzun süredir böyle bir destek paketi için lobi yapmaktaydı. Son olarak Sir Paul McCartney, The Rolling Stones, Ed Sheeran ve  Dua Lipa gibi isimlerinde aralarında bulunduğu 1500 sanatçı “Bırakın Müzik Çalsın” kampanyası çerçevesinde Hükümete bir mektup göndererek destek istemişlerdi.

 

Hükümetin açıkladığı destek paketi için başvuruların nasıl yapılacağı henüz açıklanmadı.

 

Fotoğraf: Aron Van de Pol