İngiltere Hükümeti Kültür ve Sanat İçin 257 Milyon Pound Dağıtıyor

12 Ekim 2020’de İngiltere Sanat Konseyi (Arts Council England) tarafından yapılan açıklamaya göre 1.385 sanat kuruluşu, Hükümetin 1,57 milyar poundluk Kültürün İyileştirilmesi Fonu’ndan (Culture Recovery Fund) 257 milyon poundluk pay alarak yararlanıyor.

 

Yaptığı açıklamada ilgili kuruluşlarla temasa geçtiğini belirten İngiltere Sanat Konseyi bunun bugüne kadar dağıtılan en büyük fon olduğunu duyurdu ve organizasyonlar için daha fazla fonun önümüzdeki günlerde ve haftalarda ilan edileceğini ifade etti.

 

Açıklamada ayrıca bu finansmanın koronavirüs salgınının zorluklarıyla karşı karşıya olan 1.385 tiyatro, galeri, performans grubu, sanat organizasyonu ve kültürel mekanı kurtarmaya yardımcı olacağı ve sürdürülebilir bir gelecek sağlayacağı belirtildi.

 

Kültür Bakanlığı Sekreteri Oliver Dowden hükümetin kültür için burada olduğunu ve bu fonu sanat kuruluşlarına sağlamak için 24 saat çalıştıklarını söylerken İngiltere Sanat Konseyi Başkanı Sir Nicholas Serota Kültürün İyileştirilmesi Fonu’ndan sağlanan bu ilk finansmanın, yerel topluluklar ve uluslararası izleyiciler tarafından sevilen ve hayranlık duyulan yüzlerce kültürel alan ve organizasyonun sürdürülmesine yardımcı olacağını ifade etti.

 

Halka açık yayınlanan listeye göre Londra Senfoni Orkestrası, Bristol Old Vic Theatre ve Liverpool’s Cavern Club gibi dünya çapında bilinen ikonik organizasyonlar ve mekanlar önemli ölçüde destek aldılar. Listeye göre sadece müzik alanında sağlanan destek toplamda 69 milyon pounda yakın.

 

Destek verilerine ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Gabriel Barletta
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Fiziki ve Mental Gelişim: Müziğin Yeni Alanları