İngiltere, Destek Alan İlk Müzik Mekanlarını Açıkladı

İngiltere hükümeti pandemiden etkilenen müzik mekanlarına destekte bulunacağını açıklamıştı. İngiltere Kültür Bakanlığı, İngiltere hükümetinin vermiş olduğu 1,57 milyar sterlin değerindeki Kültürün İyileştirilmesi Fonu (Culture Recovery Fund) içerisinden destek alacak ilk isimleri açıkladı. Kültürün İyileştirilmesi Fonu kapsamında 135 müzik mekanına destekte bulunuldu.

 

Fon ile verilen yardımdan orta düzeyli müzik mekanları faydalandı. 135 adet mekan, toplamda 3,36 milyon sterlin değerinde destek aldı.

 

İngiltere Sanat Konseyi (Arts Council England) CEO’su Darren Henley, Musicweek’te yer alan açıklamasında yapılan bu destekten memnuniyetini dile getirdi. Müzik ve sanat dünyasından birçok isim ve kuruluş da fona vermiş oldukları desteği dile getirdiler.

 

Bu destek fonundan yararlananlar arasında ülkenin sembol mekanları da bulunuyor. Kültür İyileştirme Fonu’nundan destek alacak 135 mekan arasında Adele ve Ed Sheeran’ın ilk çıkış dönemlerinde sahne aldığı Londra’daki “The Troubadour” ve The Beatles’ın ilk konserlerinden birini gerçekleştirdiği Liverpool’daki “The Jacaranda” da yer alıyor.

 

Kültür İyileştirme Fonu Birmingham’ın en eski müzik mekanlarından “The Sunflower Lounge”, Manchester’ın uzun süredir hizmet veren mekanlarından “Night People” gibi birçok genç müzisyenin başlangıcına tanık olan diğer mekanlara da destek sunuyor.

 

İngiltere’de artık sosyal mesafe kurallarına uyularak mekanlarda konserlerin, gösterilerin yeniden yapılmasına izin veriliyor. Buna rağmen ekonomik olarak konser masrafları, sosyal mesafe kuralları, sanatçı ücretleri ve bilet fiyatlarına bakıldığında bu sürecin sürdürülebilir olması zor gözüküyor.

 

İngiltere’de destek almak isteyen diğer mekanlar, 4 Eylül’e kadar İngiltere Sanat Konseyi’nin kültür organizasyonları için açmış olduğu 500 milyon sterlinlik desteğe başvurabilir.

 

Fotoğraf: Edward Cisneros
İlginizi Çekebilecek Yazılar  İngiltere’de Kapalı Mekan Konserlerine Dönüş