İklim Değişikliği Karşısında Yeni Önlemler

Dünyanın karşı karşıya olduğu iklim krizi nedeniyle firmalar ardı ardına önlemler almaya çalışıyorlar. COP26 sonrasında bu konudaki adımlar hızlanacak gibi gözüküyor.

 

Büyük şirketlerin önlemleri, BPI, AIM, IMPALA ve IFPI gibi kurumların bu konuda sürdürdükleri çalışmalara bir yenisi eklendi.

 

Beggars Group CEO’su Paul Redding Music Week dergisine yaptığı açıklama ile 2022 yılı içinde “Karbon negatif” hale geleceklerini, emisyonlarını ise 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmayı hedeflediklerini duyurdu.

 

Karbon negatif veya karbon nötr olmak emisyonların etkisini kaldıracak ağaç dikimi gibi önlemler almayı içeriyor. Emisyonların azaltılması ise bütün üretim sürecinin kontrol edilerek yenilenebilir enerji kullanılması, fiziki ürünlerin geri dönüştürülebilir olması, seyahatlerin azaltılması gibi radikal önlemelerin alınmasını gerektiriyor.

 

Müzik sektöründeki bu duyarlılığın ilk örneklerinden birisi de 2019 yılındaki “Music Declares Emergency” (Müzik acil durum ilan ediyor) çıkışıydı. 6233 kurum ve müzisyenin imzaladığı açıklama ile hükümetlerin iklim krizine karşı önlem almaları istenmişti.

 

Ülkemizde de bu konuda adımlar atılmaya başlandı. İstanbul planlama Ajansı tarafından İBB desteğiyle yapılan “İklim Krizi ile Mücadelede Kültür Sanatın Rolü: COP26 Ardından Ekolojik ve Sürdürülebilir Dönüşüm” isimli çalıştay bunun son örneği oldu.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Ekolojik Duyarlılık Artıyor