İhlallere Karşı Mücadele Büyüyor

İçerik üyelerinin en büyük kabusu olan hak ihlallerine karşı mücadele büyüyor. Günümüzün en önemli ihlal alanlarından birisi olan korsan IPTV’lerle mücadele uluslararası işbirliği içinde sürerken, telif hakkına ilişkin araştırmalar, yayınlar, site engellemeleri durmaksızın devam ediyor.

 

Teknolojinin gelişmesi ile yasal streaming platformları yaygınlaştı fakat hala farklı şekillerde korsan yayıncı ve izleyici bulunuyor. Korsan IPTV uygulamaları, bir çok sektördeki şifreli ve abonelik temelli yasal yayınların yerini alıyor. Bunlara karşı yapılan uluslararası mücadele bir çok sitenin kapanmasını sağlarken kimileri de yayınlarına kendiliğinden son veriyor. Bu bağlamda uzun zamandır canlı TV ve korsan VOD içeriği yükleyicisi  olarak yayında olan Mobdro isimli site çalışmalarını durdurdu.

 

Mobdro, kendine ait alan adlarını aktif olarak kullanmayı bıraktı. Buna paralel olarak site kullanıcıları sosyal medya hesaplarından sitenin aktif olmadığı bilgisini paylaştı. Site yönetiminden konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

 

Mücadele sadece yasal boyutta sürmüyor. Telif hakkının gelişimi için bir yandan da araştırmalar ve raporlamalar da yapılıyor. Sektörde yapılan araştırmalar hakların ve takibinde ne durumda olunduğu konusunda önemli veriler veriyor.

 

IIPA (Uluslararası Fikri Mülkiyet İttifakı) tarafından yapılan çalışmalar dünyada farklı ülkeler tarafından beğeni topluyor. IIPA, dünyada farklı alanlarda telif hakkı alanında oluşturulmuş toplulukları birleştiren, içerisinde farklı farklı meslek birlikleri ve kuruluşlar bulunan bir çatı kuruluşu. IIPA, dünya üzerinde telif  hakkı takibi konusunda uzman MPA, RIAA, ESA gibi önemli birlikleri bünyesinde barındırıyor.

 

Bu grup global çapta olan telif hakkı gelişmelerini izliyor ve Amerika Ticaret Temsilciliği’ne raporluyor.

 

Hazırlanan  raporlardan birinde, Birleşik Arap Emirliklerinde siber suçlara ilişkin cezalandırmaların yetersiz olduğuna değinildi. Anonimleştirme konusunda da var olan endişelerden söz edildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Cox Yine İtiraz Etti

 

Yapılan çalışmada telif hakkına karşı sürdürülen mücadelenin yetersiz olduğuna değiniliyor.

 

Fotoğraf: Michael Geiger