İhlallere Erişim Engeli

İnternet sitesinin erişime engellenmesi, internet servis sağlayıcı vasıtasıyla kullanıcıların hukuki ihlal gerçekleştiren internet sitelerine erişiminin engellenmesidir.

 

Dünya üzerinde internetin yaygınlaşması sonucu günden güne yeni internet siteleri açılıyor. Bunlar arasında yasadışı, korsan, telif hakkı ihlali yapan siteler de bulunuyor. Şimdiye kadar otuz ülke hukuki ihlal gerçekleştiren internet sitelerinin erişimini engelledi. Global çerçevede, 2600’ün üzerinde farklı internet sitesine erişim engeli getirildi.

 

Amerika, Avrupa ve Asya’da devletler, çağın yarattığı ihtiyaçların sonucu olarak yasa düzenlemelerinde erişimin engellenmesine yer verdi.  Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yapılan hukuki düzenlemelerde, AB Telif Hakları Direktifi’nin 8.3. maddesi etkili oldu.

 

Avrupa Birliği Telif Hakları Direktifi 8.3. maddesi, üye devletlerin hak sahiplerine,  hizmetleri bir üçüncü şahıs tarafından, bir telif hakkının ya da bağlantılı hakkın ihlali amacıyla kullanılan bir aracı aleyhine, ihtiyati tedbir kararı talep etme hakkı vermesini gerektiren bir maddedir.

 

Bu maddenin ülke hukuklarında yasalaşması sonucu, şimdiye kadar on altı Avrupa Birliği ülkesinde erişime engelleme kararı alındı ve uygulamaya konuldu.

 

Küresel açıdan bakıldığında da, gün geçtikçe telif hakkı ihlali yapan sitelerin erişime engellenmesi talepleri karara bağlanıyor.

 

Moskova Şehir Mahkemesi, dünyada en çok kullanılan stream ripping sitelerinden (akıştan sabit diske kayıt sitesi)   Flvto.biz sitesinin erişime engellenmesine karar verdi. Daha önce de, Flv2mp3.by sitesine erişim Rusya İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından engellenmişti.

 

Buna ek olarak İspanya’da, ihtiyati tedbir başvurusu sonrasında, Barselona Mahkemesi, İnternet Servis Sağlayıcıları Flvto.biz, 2conv.com ve Flv2mp3.by da dahil yedi internet sitesine erişimi ve bu sitelere ulaşımı kolaylaştıran mirror site (ikiz site)  ve proxy sitelerin (vekil site) erişimini engelleme kararı verdi. AGEDI de siteler gerekli lisansı almadıkları takdirde veya hizmetlerinin telif hakkı ihlallerine yol açacak şekilde kullanılması durumunda internet servis sağlayıcıların bu sitelere erişimi engellemesi gerektiğini onaylamıştır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD Telif Hakkı Ofisi Güvenli Limanı Tartışmaya Açtı

 

Bunlar dışında da,  stream ripping sitelerinin Danimarka, Hindistan ve İtalya’da da erişimi engellenmişti.

 

IFPI, üyelerine yaptığı duyuruda stream ripping siteleri ve cyberlocker sitelerinin (dosya paylaşım sitesi) erişime engellenmesini desteklediğini belirtti.

 

Ana fotoğraf Clint Patterson‘a aittir.