IFPI 2020 En Çok Satan Yorumcu Ödülü BTS’nin

Dünya çapında Müzik Endüstrisi’ni temsil eden IFPI’ın, 2020 yılının en çok satan yorumcu ödülü BTS’nin. Benzeri olmayan IFPI’ın yılın kayıt sanatçısı ödülü bir sanatçının veya grubun, o yıl içerisinde streamingden vinyl’e dünya çapında dijital ve fiziki formatlardaki performansına göre hesaplanır ve tüm çalışmalarını kapsar.

 

Global bazda süper star olan BTS, global listede 2018 yılını ikinci, 2019 yılını yedinci sırada tamamlamasının ardından ilk defa IFPI ödülünü aldı. BTS ödülü kazanan ilk Koreli olmasının ötesinde İngilizce haricinde bir dilde performans sergileyen ilk kazanan oldu.

 

2020’de oyun platformları dahil her türlü mecrada bulunan BTS’nin albümü “MAP OF THE SOUL:7” tüm zamanların en çok ön sipariş alan albümlerinden birisi oldu ve 2020 Şubat ayında piyasaya çıkarak 20’den fazla ülkede hızla bir numaraya yükseldi. Japoncası “MAP OF THE SOUL: 7 ~ THE JOURNEY ~”, Temmuz 2020’de piyasaya çıktı ve iki günde 500.000 adet kopyayı geçti.

 

Ağustos’ta piyasaya çıkan İngilizce single’ı Dynamite ABD’nin bir numaralı singel’ı oldu. YouTube ve Spotify’da yayınlandığı ilk gün rekorlar kırdı. BTS 2020 yılını Kasım ayında BE (Deluxe Edition) ile tamamladı. Üç kıtada 1 numarayı garantileyen temel single’ı “Life Goes On” Covid-19 salgınına bir yanıt olarak çıktı.

 

IFPI İcra Kurulu Başkanı Frances Moore BTS’nin küresel bir fenomen olduğunu söyleyerek olağanüstü bir yıl daha geçirdiklerini, üç albüm çıkardıklarını ve hikayelerini dünyayla paylaşmanın yaratıcı ve ilgi çekici yollarını sürekli olarak bulduklarını ifade etti. Moore, ödül alan diğer sanatçıları da kutlayarak BTS için “Müziğin dünyadaki insanlara neşe ve mutluluk getirmesi gereken gücünü gerçekten gösteriyorlar” dedi.

 

Listede son albüm projeleri “After Hours ve Changes”ın başarısıyla The Weeknd bir yıl aradan sonra ilk 10’a girerek dördüncü oldu. Justin Bieber 2016 yılından bu yana ilk kez ilk 10’da yer alarak onuncu oldu. Billie Eilish ise ikinci kez ilk 5’te yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Global Citizen’dan Aşıya Destek Konseri

 

Juice WRLD’ün ölümünden sonra çıkan albümü “Legends Never Die” ona dokuzuncu sırayı kazandırdı. Sanatçının dokuzuncu sırada yer alması, IFPI tarafından Aralık 2019’da trajik bir şekilde kaybolan sanatçının etkisine yaraşır bir övgü olarak görüldü.

 

IFPI 2020’nin En İyi 10 Küresel Kayıt Sanatçısı

 

BTS

Taylor Swift

Drake

The Weeknd

Billie Eilish

Eminem

Post Malone

Ariana Grande

Juice WRLD

Justin Bieber

 

Önceki kazananlar

 

2019 – Taylor Swift

2018 – Drake

2017 – Ed Sheeran

2016 – Drake

2015 – Adele

2014 – Taylor Swift

2013 – One Direction

 

Fotoğraf: ifpi