IFPI 2019 En Çok Satan Yorumcu Ödülü Taylor Swift’in

Dünya çapında Müzik Endüstrisi’ni temsil eden IFPI, 2019’un en çok satan yorumcusunun Taylor Swift olduğunu ilan etti. Bu, Taylor Swift’in 2014’ten sonra ikinci ödülü.

 

Taylor Swift’in 2019 Ağustos ayında çıkardığı 7. Stüdyo albümü “Lover” ondan fazla ülkede bir numaraya yükseldi ve ilk çıkış haftasının bitiminde 3 milyon adet satışa ulaştı. Albümden 3 single yayınlandı; “ME!”, “You Need Calm Down” ve “Lover”. ME! Global Spotify listelerinde 1 numaradan çıkış yaptı.

 

İkinci sırada yer alan Ed Sheeran’ın Global Top 10’da yer almasının üçüncü yılı. Stormzy, Cardi B, Camila Cabello ve Khalid gibi sanatçıların yer aldığı “Album no: 6 Collaborations Project” 19 ülkede birinci sırada yer aldı.

 

Bir önceki yıl dördüncü sırada yer alan Post Malone ise üçüncü sıraya çıktı. Eylül ayında çıkan albümü “Hollywood’s Bleeding” Avustralya, Kanada, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde birinci sıraya yerleşti ve sonrasında çıkan singılı “Sunflower”, Swae Lee ile bütün streaming hizmetlerinde popüler kayıtlar arasında yer aldı.

 

Taylor Swift, IFPI’ın streamingden vinile fiziki ve dijital formatlarda dünya çapında bir başarıyı yansıtan prestijli Yılın En Çok Satan Sanatçısı Ödülü’nün yedincisini almıştır. Daha önceki yıllarda bu prestijli ödülü One Direction (2013), Taylor Swift (2014), Adele (2015), Drake (2016 ve 2018) ve Ed Sheeran (2017) aldılar.

 

IFPI 2019 / Top 10 Global Sanatçıları

  1. Taylor Swift
  2. Ed Sheeran
  3. Post Malone
  4. Billie Eilish
  5. Queen
  6. Ariana Grande
  7. BTS
  8. Drake
  9. Lady Gaga
  10. The Beatles

 

Fotoğraf: Uwe Conrad
İlginizi Çekebilecek Yazılar  İklim Krizine Karşı Konser Dizisi