HUKUK > GÖRÜŞLER

Amerika Birleşik Devletleri Güney Florida Bölge Mahkemesi'nde görülen ve ihtiyati tedbir kararına önemli bir örnek teşkil eden Beatles kararı, ülkemiz hukuku ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71/I,1.[1] maddesinde düzenlenen suçun işlendiği iddiası ile önüne gelen dosyada verdiği son karar[2], müzik meslek birlikleri açısından büyük önem taşımaktadır.

YARGITAY CEZA GENEL KURULU’nun “Umumi mahallerde (cafe, bar, restaurant, otel vb ) müzik yayını radyodan, Tv’den, internetten  hangi vasıta ile yapılırsa yapılsın MESLEK BİRLİKLERİNDEN İZİN ALINMASI GEREKİR” mela ve sonucundaki görüş ve kararı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu Sayın Başkanlığı’nın bir market yetkilisinin, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71/I,1. Maddesi kapsamında yargılandığı ceza davasında verdiği karar, suçtan zarar gören meslek birlikleri ve kullanıcılar bakımından pek çok açıdan aydınlatıcı ve yol gösterici olmuştur.

Dijital Tek Pazarında Telif Hakkı ve Bağlantılı Haklar Üzerine AB Yönetmeliği (DMPP) 7 Haziran 2019’da yayımlandı ve Kayıp Değer olarak bilinen piyasa bozulmasına dönük önemli bir dönüm noktası oldu.

Kayıt bazlı dağıtım, farklılaştırılmış haklar ve her türlü medya için yetki idaresi, dağıtımların hızlandırılması ve şeffaflığın yanı sıra standart olacak. İşletmecilerin, her bir telif hakkı sahibini belirlemek zorunda kalmamaları sağlanırken hak sahiplerinin bedel istemeleri garanti altına alınıyor.