HUKUK > GELİŞMELER

Adalet Bakanlığı Google'ın çevrimiçi aramadaki hakimiyetini rekabeti bastırmak ve tüketicilere zarar vermek için kötüye kullandığını iddia eden bir dava açtı. Dava 20 Ekim 2020 tarihinde Columbia Bölge Mahkemesinde açıldı.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu CMA’nın yaptığı araştırma sonrasında aldığı karar nedeniyle Instagram, uygulamasında ve web sitesinde gizli reklamları önlemek için gerekli adımları atacak. Platform bu konuda dünya çapında önemli bir davranış değişikliğine gidecek ve kısıtlamaları her yerde uygulayacak.

Kommersant tarafından yapılan habere göre Sony Music Entertainment, Universal Music ve Warner'ın bir bölümü, Moskova Mahkemesi’ne Apple'a karşı ihtiyati tedbir için başvuruda bulundu.

WIPO dünyanın her yerinden fikri mülkiyet alanındaki mahkeme kararlarının, kanunların ve anlaşmaların paylaşıldığı veri tabanının açılışını yaptı.

IFPI dün kendi sitesinden yaptığı basın açıklaması ile, Brezilya Ulusal Grubu Pro-Música Brasil ile Brezilya'daki stream manipülasyon sitelerine karşı başarıyla sonuçlanan bir dizi girişimini ve bunların sonucunda, birden fazla sitenin müzik streaming manipülasyon hizmeti vermeyi bıraktığını duyurdu.

Teknoloji devleri Apple, Amazon, Google ve Facebook ABD’de mercek altına alınmış ve haklarında antitröst uygulamaları nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

Led Zeppelin’in efsane şarkısı “Stairway to Heaven” için devam eden davada yüksek mahkemeye yapılan başvuru reddedildi. Konuya ilişkin dava 2014’te başladı ve uzun yıllarca hem taraflar hem de müzik endüstrisi tarafından takip edildi.

TikTok’un ABD’de yasaklanmasına ilişkin çalışmalara karşın, TikTok lehine ihtiyati tedbir kararı verildi. ABD federal mahkemesi hakimi, TikTok’un uygulama olarak indirilebilmesinin devamını sağlayacak ihtiyati tedbir kararını verdi.

TikTok tarafından yayınlanan raporda şirketin ilk altı ayında içerikler hakkında alınan ihtar sayılarının fazlalığı dikkat çekti. 2020 yılının ilk altı ayında 104.5 milyondan fazla video yayından kaldırıldı.

Warner Music Group’un, yönetiminde olan e-ticaret sitelerinde gerçekleşen kredi kartı hacklemeleri ve veri ihlalleri ile ilgili olarak kişisel bilgilerinin çalındığını iddia eden müşteriler mahkemeye şikayette bulundu.