HUKUK > GELİŞMELER

Bugün (20.04.2021) Resmi Gazete'de İnternet Alan Adları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Filipinler Hükümeti ve yerel internet servis sağlayıcıları, korsan sitelerin daha hızlı bir şekilde engellenebilmesi için, hukuki süreci başlatmaksızın uygulanacak bir sistem kurmayı kabul etti.

ByteDance, WeChat ve QQ platformlarında tekelleşmeye neden olduğu iddiasıyla Tencent’e dava açmıştı. Daha önce konu ile ilgili yayınlanan “ByteDance vs. Tencent: Tekel Savaşları” haberini okumak için tıklayınız.

Korsana karşı açılan davada mahkeme geçici hukuki koruma sağlanmanın gerektiğine kanaat getirdi. İhlale konu şirketin PayPal hesabında tasarruf yetkisini kısıtladı, alan adının mahkemenin izni olmaksızın satışı engellendi.

Avrupa Parlamentosu, korsan spor yayını yapan internet hizmetlerinin korsan spor yayınlarını 30 dakika içinde kapatmasını veya 30 dakika içerisinde korsan içeriği yayından kaldırmasını gerektiren bir taslak kararın değerlendirmesini yapıyor.

Fransa, internet korsanlığıyla mücadelede yeni bir yaklaşımı benimsemeye hazırlanıyor. Bu hafta Bakanlar Kurulu'na sunulan yeni tasarı, yeni sistemle birkaç temel hedef içeriyor: korsan sitelerden oluşan bir “Blacklist/Kara liste”, mirror sitelerle mücadele mekanizmaları ve canlı spor korsanlığı ile mücadele.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 10 Nisan Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yüksek Mahkeme, dava konusunda kullanımın adil kullanım olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğine odaklandı. Yüksek Mahkeme’de çoğunluk, Google'ın 11.500 satır Oracle Java kodunu kopyalamasının adil kullanım oluşturduğunu belirtti.

Grammy ödüllü sanatçı, YouTube’a açtığı telif hakkı ihlaline ilişkin davada kullanıcılarla ilgili detaylı bilgi almak için talepte bulundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Uydu Yayın Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kablolu Yayın Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 9 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlandı.