HUKUK

Danimarka’da korsan karşıtı mücadele devam ediyor. Danimarka’da telif hakkı ihlali nedeniyle tutuklamalar gerçekleşti. Torrent sitelerine yönelik yedi kişi tutuklandı.

2019 yılında başlayan 1 milyar dolarlık dava sürecinde taraflar anlaşmak üzere masaya oturduklarını duyurdular. Dava Sosa Entertainment tarafından 550 milyon adet stream kaydının Spotify tarafından silindiği ve şarkılarının dinlenmesinin engellendiği iddiasıyla açılmıştı.

Mahkeme, bir site tarafından Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği RIAA aleyhine açılan davada ihtarlar yanlış bile olsa yayından kaldırılmayan içerikler hakkında dava açamayacağı yönünde karar verdi.

merika’nın  en büyük internet servis sağlayıcılarından Cox Communications ile Sony, Universal ve Warner gibi büyük yapımcıların da taraf olduğu davada, Cox Communications şirketinin makul önlemleri almadığı gerekçesiyle 1 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğine hükmedilmişti.   Cox şirketinin izinsiz kullandığı 10.017 kayıtın her

Korsana karşı savaş her yerde sürüyor. Yasal olmayan, haksız kazanılan popülerliğe, izlenmelere karşı sesler yükseliyor.

Danimarka’nın korsan mücadele ekibi “Rights Alliance”, bir dizi yaptırım eylemi, tutuklama ve yasal baskının ardından, Danimarka kökenli tüm popüler korsan sitelerinin kapandığını bildirdi. Şu anda yeni gelenleri gözleyen gruba göre bu, "Danimarkalı hak sahipleri için büyük bir zafer".

New York’ta Eyalet İçki İdaresi (SLA) tarafından yayınlanan karar ile, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde düzenlenmiş olsa bile bar, restoran, kulüp veya diğer mekanlardaki biletli canlı müzik etkinlikleri ve tanıtımlarının yasak oluğu belirtilmişti.

Korsan sitelerin ziyaretçi sayısı düşüyor. Güncel araştırmalar gösteriyor ki internet kullanıcılarının artık korsan siteleri ziyaret oranları gittikçe azalıyor.

Pirate Monitor tarafından Temmuz ayında YouTube’un “Content ID” uygulamasında ayrımcılık yaptığı iddiasıyla açılan davada yeni bir gelişme oldu. YouTube mahkemeye verdiği bir dilekçe ile Pirate Monitor’un sahte yüklemeler ve bildirimler yaptığını kanıtlayacak kesin delillere ulaştığını söyledi.

Avrupa Birliği çalışmaları korsanla mücadele için yeni bir yasa öneriyor. Avrupa Parlamentosu Araştırma Servisi "Dijital Ortamda Spor Etkinliği Organizatörlerinin Karşılaştığı Zorluklar" başlıklı bir rapor yayınladı. Rapor korsan yayınların spor müsabakaları yayıncılarına verdiği zarar hakkında önemli içerikleri barındırıyor.