Harcamalar Yasasında Telif Hakkı

Amerika’nın çıkaracağı yeni harcamalar  yasasının tasarısının içerisinde telif hakkı ile ilgili hükümler de bulunuyor. Bu hükümler kabul edilirse, telif hakkı ihlali yapan yayıncılara ağır cezalar getirilebilir. Bu kritik düzenlemenin zorunlu olarak geçmesi gereken tasarı içerisinde sunulması tartışmalara sebep oldu.

 

Amerika kanunlarına göre, Fedaral Hükümetin harcamaları için dönemsel harcama yasaları kabul ediliyor. Bu zorunlu tasarı içerisine fikri mülkiyet alanında üç önemli konuya ilişkin madde de eklenmek isteniyor. Bu üç torba yasa niteliği taşıyan maddelerde, tartışmalı CASE Yasası (Copyright Alternative in Small-Claims Enforcement Act – Hafif Telif Hakkı Suçlamalarına Karşı Alternatif Uygulama Kanunu), Ticari Marka Modernleştirme Yasası’na ilişkin bazı hükümler ve izinsiz stremingler için suç tanımı eklenmesi yönünde teklifler bulunuyor. Digital Music News’ın yaptığı habere göre, yapılması planlanan yasa tasarısıyla uygulamalardaki yayıncılar da içeriklerinde yaptıkları telif hakkı ihlalleri nedeniyle ceza alabilecekler.

 

Bu kritik ve tartışmalı hükümlerin, geçmemesi halinde ABD Hükümeti’ni işlemez hale getirecek olan bir yasaya eklenmesi, ciddi tartışmalara neden oldu. ACLU (American Civil Liberties Union – Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği) gibi on sekizden fazla kuruluş ve teknoloji şirketi, içeriklerde fikri hak ihlallerine ağır ceza getirmeyi de düzenleyen hükümlerin reddedilmesi için çağrılarda bulunuyor.

 

Bu kanun tasarısının geçmesi birçok uygulamayı hukuka uygun hale gelmeye zorlayacak gibi gözüküyor. Bunların arasında ilk sırada uzun süredir lisans anlaşmalarını tamamlamayan Twitch yer alıyor. Bu yasa tasarısının geçmesinin ardından Twitch kullanıcıları telif hakkı ihlali niteliğindeki içeriklerinin sonucu olarak ağır cezalarla karşılaşabilecekler.

 

Telif hakkı ihlallerine karşı duyarlı olup, önlemlerini erkenden alan uygulamalar da bulunuyor. “Cyberpunk 2077” isimli oyun lisanslı müzik kullanılması konusunda örnek teşkil ediyor. Oyunda “yayın modu” başlığı altında yayıncıların telif hakkı bulunan müzikleri kullanması engelleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD Müzik Dünyası Adil Polis Yasa Tasarısını Destekliyor

 

Tartışmanın nasıl sonuçlanacağı henüz belirsiz zira Temsilciler Meclisi ve Senato 11 Aralık tarihine kadar bir uzlaşmaya varamadıkları için Hükümete bir haftalık daha yetki veren bir yasayı kabul ettiler. 18 Aralık 2020 durumun netleşeceği tarih oldu.

 

Fotoğraf: Claire Anderson