Hakim Konumun Kötüye Kullanılmasına Ceza

Google Shopping için verilen 2,4 milyar avro ceza onandı.

 

Google şirketine karşı açılmış, devam eden veya karara bağlanmış birçok antitröst davası bulunuyor. Google’ın piyasada hakim konumda olduğu kuşkusuz fakat şirket bununla da ilgili çokça yasal sorunla karşılaşıyor.

 

Google Shopping için de açılmış ve karar sonrası itiraz edilmiş ceza bulunuyordu.

 

Avrupa Birliği Komisyonu, Google şirketinin hakim konumunu kötüye kullandığı ve adil bir rekabet ortamı sağlamadığı gerekçesiyle şirkete ceza vermişti. Google Shopping hizmetinin haksız kullanımlar içerdiğini belirtmişti. Arama motorlarında Google Shopping hizmetinin en üst sekmede çıkarken diğerlerinin Google Shopping’in çok altında yer almasının rekabete aykırı olduğuna kanaat getirildi. 2017’de Avrupa Komisyonu kararı açıklarken Google şirketinin piyasadaki hakim konumunu kötüye kullandığına değindi. 2017’de yayınlanan basın açıklaması için tıklayınız.

 

2,42 milyar avro ceza, haksız uygulamadan etkilendiği düşünülen 13 ülkenin pazarında 2008’den 2017 yılına kadar haksız elde edildiği var sayılan bedel olarak hesaplandı. Bu ülkeler arasında, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İtalya, Hollanda, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Belçika, Danimarka, Norveç, Polonya ve İsveç bulunuyor.

 

Google cezaya karşı çıkıp temyiz talebinde bulunsa da Avrupa Birliği Mahkemesi, Komisyon’un vermiş olduğu 2,42 milyar avro değerindeki kararı onadı.

 

Avrupa Birliği Mahkemesi’nin kararı onadığına ilişkin 10 Kasım’da yayınlanan basın açıklaması için tıklayınız.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  DMCA 2.0: ABD Telif Yasasında Değişiklik Önerisi