Google’ın Sesli Reklam Satış Platformu

Google sesli reklam sunumlarını güçlendiriyor. Haber kaynaklarına göre reklam destekli müzik platformlarında Google kendi gücünü de ortaya koymak istiyor.

 

Reklam verenlerin sesli reklamları satın almalarına yardımcı olmak için Google, Spotify, Pandora ve iHeartMusic uygulamalarında oturumlar açtı. Google Ad Manager hizmetinde bazı ses odaklı araçların ve Display & Video 360 reklam alma platformunun ses bölümünü kullanıma sunarak artık yayımcıların streaming platformları aracılığıyla reklam satın almalarına imkan tanıyor.

 

Reklam verenler platformu kullanarak Spotify, Pandora, AdsWizz, iHeartMedia ve Triton Digital’den reklam satın alabiliyorlar. Business Insider, Google’un bu yılın sonlarına doğru YouTube kampanyalarında olduğu gibi sesli reklamlar için de marka algısı, bilinirlik ve satın alma amacı gibi ölçümleri izleyen Brand Lift’i eklemeyi planladığını bildirdi.

 

Google ayrıca, yayımcıların birden çok platform için sesli reklamlar oluşturmasına olanak tanıyan Ses Karıştırıcı (Audio Mixer) adlı yeni bir araç da oluşturdu.

 

Öte yandan Google ABD ve Kanada’da podcast reklamcılığına ilişkin bir pilot program yürütüyor. Google’ın bu programının, Spotify’ın bu yılın başlarında ortaya çıkardığı kendi programatik podcast reklamcılığı yapay zekasına rakip olacağı yorumu yapılıyor.

 

Interactive Advertising Bureau, dijital sesli reklamcılık sektörünün büyüdüğünü ortaya koymuştu. 2018’de 2,3 milyar dolar olan sesli reklamcılık sektörünün 2019 yılında 2,7 milyar dolara çıktığı belirtilmişti.

 

Fotoğraf: Morning Brew
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Apple Music'in Dört Aylık Ücretsiz Deneme Sürümü