Google, Danimarka Repertuarını YouTube’dan Kaldırıyor

YouTube İskandinav repertuarının kullanımı için görüşmeler sürerken Google, Danimarka repertuarını yakın zamanda kaldıracağını açıkladı.

 

Danimarka eser sahipleri meslek birliği KODA ile anlaşma Nisan ayı itibariyle sona ermiş ancak sektördeki standart uygulamaya uygun olarak geçici bir süreliğine uzatılmıştı.

 

KODA tarafından yapılan açıklamada son anlaşma sonrasında KODA repertuarının kullanımının arttığı belirtilerek,  Google’ın yeni bir talepte bulunarak anlaşmanın geçici olarak uzatılması halinde besteci ve söz yazarları için  yaptığı ödemeyi neredeyse % 70 oranında azaltmak istediği söylendi.

 

KODA  bunun kabul edilemez olduğunu belirterek Google’ın tek taraflı olarak KODA üyelerine ait içeriğin YouTube’da yer almamasına ve kullanıcıların yeni bir anlaşma yapılıncaya kadar KODA üyelerine ait müzikleri dinleyemeyeceklerine karar verdiğini söyledi.

 

Öte yandan İskandinav ülkelerinin meslek birliklerinin ortaklığında oluşan Polaris ile İskandinav repertuarının YouTube’da kullanımını sağlayacak Nordik Anlaşması için görüşmeler devam ediyor. Google’la gerçekleşecek ortak anlaşma Norveç, Finlandiya, Danimarka eser sahipleri meslek birlikleri ile yerel düzeyde yapılan tekil anlaşmaların yerine geçecek.

 

Nordik Anlaşması ile ilgili olarak taraflar henüz bir anlaşmaya varamamış olsalar da son haftalarda ilerleme kaydedilmiş görünüyor. KODA Google’ın müzakereler sürecinde takındığı agresif tavrı şaşkınlıkla karşılıyor.

 

KODA’nın Medya Direktörü Kaare Struve, Google’ın tavrının “Ya Varsın Ya Yoksun” olduğunu ve bunun kötü bir nokta olduğunu söyleyerek “Elbette Google, üyelerimiz arasında YouTube’a erişimlerini engelleyerek YouTube’u kullanan bir çok Danimarkalı için büyük bir hayal kırıklığı yaratabileceklerini biliyor. Bunu yaparak tek başına tüm şartları dikte ettiği bir sözleşmeyi yürürlüğe koymayı umduğunu varsayabiliriz.” dedi ve “2013’te ilk anlaşma imzalandığından beri YouTube’dan alınan ödeme düzeyi, abonelik tabanlı hizmetlerin kabul ettiği ödeme düzeyinden önemli ölçüde daha düşük olmuştur.” diye devam etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Live Nation’dan Yeni Ücretsiz İzin Dalgası

 

Google tarafı ise sorunun esas olarak minimum garanti ödemesinden kaynaklandığını söyleyerek biten geçici anlaşmadaki minimum bedelin ancak yarısı kadar gelir elde ettiklerini duyurdu. YouTube Müzik yöneticisi Dan Chalmers tarafından yapılan açıklamada tekliflerinin bu farkı dikkate alınarak yapıldığı, KODA tarafından istenen bedelin iş yaptıkları diğer ortaklara ödemelerinin çok üzerinde olması nedeniyle adaletsiz olacağı söylendi. Anlaşmaları olmadan müzik kullanmanın da telif politikaları nedeniyle mümkün olmadığını vurguladı.

 

Anlaşma sağlanamaması halinde YouTube bir kez daha GEMA ile yıllar süren anlaşmazlık gibi bir sürece girmiş olacak.

 

Fotoğraf: Ava Coploff