Goldman Sachs’dan 2020 Tahmini

Goldman Sachs, koronavirüs krizinin sebep olduğu mali ve operasyonel yükü değerlendirerek 2020 yılı müzik endüstrisi gelirlerinin % 25 oranında düşeceği tahmininde bulundu.

 

Bu düşüşün en büyük aktörü canlı etkinlik gelirleri. Konser iptalleri nedeniyle canlı etkinlik gelirlerinde önemli ölçüde bir gelir azalması söz konusu. Gelir düşüş tahmini % 75.

 

Öte yandan Goldman Sachs, 2020’nin streaming platformlarından elde edilen gelirlerin % 18 artacağını ve bunun da kayıtlı müzik gelirlerinde % 3’lük bir artışa sebep olacağını tahmin ediyor.

 

Müzik streaming hizmetleri 2020 ikinci döneminde gelir raporlarını ve abone sayılarını henüz açıklamadı ancak bu yılın ilk üç ayındaki sonuçların genellikle cesaret verici olduğu ifade ediliyor. Sadece Spotify bu dönemde altı milyon abone kazandı. Müzik streaming platformları 2016’da dünya çapında 10 milyondan fazla aboneye sahiplerdi. Bugün gelinen noktada 340 milyondan fazla abone sayısından söz ediliyor.

 

Goldman Sachs uzun vadede ise yine müzik endüstrisinde önemli gelir kazanımları olacağını, sadece 2020 tahminlerinin pandemi nedeniyle önceki tahminlerinin % 8 altında kaldığını ifade etti.

Ana Fotoğraf: lMhkCwidlRY

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Deezer ve uduX’un Telekom Anlaşmaları