Global Müzik Endüstrisi 2019: Günde 58 Milyon Dolar Gelir

2019 yılına ilişkin olarak Midia Research tarafından yapılan analize göre Global Müzik Endüstrisi geçtiğimiz yıl boyunca bütün formatlarda 21,5 milyar Dolar gelir sağladı. Büyüme % 11,5.

 

Streaming Gelirleri

Gelirlerinin yaklaşık %56sının (11,9 milyar Dolar) Spotify, Apple Music, Amazon Music ve YouTube gibi streaming platformlarından geldiği tahmin ediliyor. Ancak ekleyelim, analistlerin tahmin ettiği gibi streaming gelirlerinin artış hızı hem oran hem de mutlak değer olarak düşmüş durumda. 2019 artışı 2018 artışından 64 milyon Dolar daha düşük gerçekleşti.

 

Sanatçıların Doğrudan Gelirleri Artıyor

Öte yandan Midia Research, sanatçıların gerek kendi yapım şirketlerini kurarak gerekse şirket kurmadan kendi müziklerini çeşitli platformlara kendileri yükleyerek kendi girişimleriyle müziklerini pazarlamaları olarak tanımlayabileceğimiz “sanatçıların doğrudan” gelirlerinin arttığı tahmininde bulunuyor. Bu sanatçılar genelde Amuse, Ditto, TuneCore, CDBaby gibi platformlar aracılığıyla kendi müziklerini yüklüyorlar. Elde ettikleri 873 milyon Dolar ile pazarın % 4,1’ini kapmış görünüyorlar. 2015’te bu oran sadece % 1,7 idi.

 

Majörler Pazarın % 67,5’ine Hakim Oldukları İddiasında

Büyük plak şirketleri (Universal, Sony ve Warner) ise global bazda kayıtlı müzik endüstrisi Pazar paylarının % 67,5’i olduğu iddiasında. En büyük pay % 30 ile Universal’ın.

 

Bağımsızların pazar payı ise % 32,5’te kaldı. Bu paya bağımsız yapımcılar, sanatçı yapımcılar ve kendi müzik pazarlamasını (yüklemesini) yapan sanatçılar dahil.

 

Endüstride Büyüme

Global Müzik Endüstrisi 2019 yılında bir önceki yıla göre daha çok büyüdü: Midia rakamlarına göre, tüm formatlar bazında endüstri, 2019 yılında 2,2 milyar Dolar artış gösterdi.  2018 yılında bu artış 1,8 milyar Dolar idi.

 

2019 Müzik Endüstrisi’ni daha geniş açıdan değerlendirmek için önce Mart ayı sonunda yayınlanacağı ilan edilen ancak Covid-19 nedeniyle lansmanı ertelenen ve henüz ne zaman yayınlanacağı belli olmayan IFPI Global Müzik Endüstrisi Raporu’nu bekleyeceğiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music Entertainment AWAL’ı Satın Aldı, Yankısı Büyük Oldu

 

Fotoğraf: Anjo Clacino