Fransa’dan Korsan Spor Yayınlarına Tazminat Kararı

Fransa’da geçen sene 20 korsan spor streaming sitesi nedeniyle Suçlanan beş kişiye yargılama sonrası 12 ay hapis cezası verildi. Suçlulardan üçünün de Canal Plus, beIN Sports ve RMC Sport isimli kanallara toplam 7 milyon avrodan fazla tazminat ödenmesine karar verildi.

 

Şikayetçilerin süreç boyunca destekçisi olan Görsel İşitsel Korsanlığa Karşı Dernek ALPA, Fransa’da 1985 yılından beri aktif olarak çalışıyor.

 

ALPA, son zamanlarda spor yayınları üzerinden gerçekleşen korsan aktiviteleri takibe aldı. Bu süreçte 20’den fazla korsan sitenin yöneticilerine ilişkin çalışma başlatıldı.

 

Fransa’da spor aktivitelerinin yayın hakkı sahibi Canal+ Group, beIN Sports ve RMC Sports ile ALPA birlikte şikayetçi oldu.2018 yılının Haziran ayında sitelerin kurucu ve yöneticileri tutuklanmıştı.

 

Hak sahipleri, sanıkların organize sahtecilik ve kara para aklama da dahil çeşitli suçlardan 10 yıl ile yargılanmasını talep ettiler.

 

2020 yılında 20 korsan sitenin yöneticisi “beinsport-streaming” zinciri aracılığıyla çoğaltmaktan, iletmekten ve dağıtmaktan suçlu bulunduancak  tazminata ilişkin karar verilmedi.Yargılama sonucunda Canal+ Group için 2,75 milyon avro, beIN Sports için 3,94 milyon avro, RMC Sports için 600,000 avro’dan fazla tazminata hükmedildi.

 

Tüm sanıkların tazminat ödemesine karar verildi. Ödeme miktarı sanıklar arasında   belli kriterler göz önünde bulundurularak paylaştırıldı.

 

Beklenenden daha az tazminata hükmedildiği için sanıkların basına yansıyan demeçlerinde durumdan memnun oldukları görünüyor. Tarafların beyanlarına göre, karar temyiz edilmeksizin bu şekilde kesinleşecek gibi duruyor.

 

Fotoğraf: Petter Lagson
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Uzlaşma Sağlanacak Mı?