Fransa’da Fiziki Satışlar Düşse de Streaming Gelirleri Artıyor

Covid 19 salgını etkisinde geçen 2020 yılının ilk altı ayında Fransız kayıt endüstrisi çok küçük bir oranda da olsa büyüme gösterdi. Fransız kayıt endüstrisi 2020 yılının ilk altı ayının verilerine göre geçen senenin aynı dönemine oranla % 0,4 oranında artış gösterdi.

 

Fransa Ulusal Fonogram Yapımcıları Birliği SNEP, Fransız müzik kayıt endüstrisine ait istatistiklerin yer aldığı raporunu yayınladı.

 

Ocak ayının başlangıcı ve Haziran ayı sonuna kadar, Fransa müzik endüstrisi yaklaşık 326,8 milyon dolar (279 milyon avro) gelir elde etti ve bu, 2019’un ilk altı ayına göre yine % 0,4 artışın olduğunu gösteriyor. Daha genel olarak verilere bakıldığında, 2015’ten bu yana yaklaşık 84,32 milyon dolarlık (72 milyon avro) artış olduğu dikkat çekiyor.

 

Aslında Covid-19 salgını fiziki satışların yıllardır devam eden düşüşünü hızlandırdı ve toplam satışlar 2019’un ilk yarısına kıyasla % 36,8 düştü.

 

Streaming oranları ise artış gösterdi. Geçen yıla oranla streaming gelirleri % 17,7 (yaklaşık 248,98 milyon dolar) arttı.

 

Bu dönemde, Fransız kayıt endüstrisi gelirleri toplamının % 76’sını streaming gelirleri oluşturuyor.

 

Fiziki satışlarda da 2019’a oranla toplam 65.31 milyon dolara denk gelen % 37 oranında düşüş gerçekleşti. Ancak bu dönemi diğer fiziki satışlara oranla Vinyl daha iyi tamamladı. CD satışları % 39 ile geçen senenin ilk yarısına göre çok fazla düşüş gösterse de, Vinyl satışlarında % 14 oranında düşüş gerçekleşti.

 

Covid 19 etkisindeki kasvetli müzik piyasasına karşın, SNEP’in raporu az da olsa ümit vadediyor.

 

Raporun tamamı için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Soroush Karimi

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Midia Research’den Sanatçı Anketi