Ford Reklamlarında Telifsiz Müzik İddiası

Dijital müzik sitesi Freeplay Music tarafından, Ford’a karşı telif hakkı ihlali nedeniyle hukuki süreç başlatıldı. Ford’un tanıtım videolarında, site içeriğinde bulunan müziklerin izinsiz ve telif bedeli ödenmeden kullanılması nedeniyle dava yoluna başvuruldu.

 

Freeplay Music sitesindeki kullanımlar belli oranda ücretsiz olsa da ticari kullanımlar ücrete tabiidir. Sitede ticari kullanımlar için ücret ödenmesi gerektiği açıkça bellidir. Freeplay Music tarafından Ford için hazırlanmış 74 adet video içerisinde kullanılmış 54 adet müzik tespit edildi. Davacı Free Play Müzik şirketi, Ford tarafından  telif hakkı ihlaline konu olduğunu iddia ettiği müzikleri TuneSat uygulamasıyla tespit etti. Davacı internet sitesi, sundukları dilekçe ile birlikte izinsiz kullanılan müziklerin listesini ek olarak dosyaya sundu.

 

Freeplay Music Sitesi yetkilileri, iddia edilen bu telif hakkı ihlallerinin her biri için mahkemeden 150.000 dolar talep etti. Tespit edilen müzikler için toplam 8,1 milyon dolar talebini içeren dilekçe 16 Nisan tarihinde  Amerika Birleşik Devleti Güney Michigan Doğu Kısmı Bölge Mahkemesine  sunuldu. Freeplay Music tarafından Ford’a karşı başlatılan hukuki süreç devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Amerikan Adliyelerinde Çalıntı Şarkı İddiaları