FLVTO.biz ve RIAA Davasında Delil Yetersizliği İddiası

2018 yılında başlayan ve uzun süre yargı yetkisi tartışmalarının sürdüğü Flovto.biz (ayrıca 2conv.com) ve RIAA arasındaki davanın Amerika’da görülmesine karar verilmiş ancak karşılıklı iddialar dava sürecini uzatmıştı. Davalıların mahkemenin kullanıcılarının kayıtlarını verme kararına uymaması sonucunda savunma avukatları görevlerinden çekilmişti.

 

En son süreçte RIAA, DMCA ihlalleri için 82 milyon doların üzerinde tazminat talep etmiş, mahkeme yargıcı 83 milyon dolar tazminatın ödenmesini tavsiye etmişti. Dava sürecinde son itiraz Flovto.biz ve Kurbanov’dan geldi. Kurbanov ve Flovto.biz, 83 milyon dolarlık tazminat tavsiyesinin yanı sıra “Dünya çapında kalıcı tedbir” önerisine karşı çıkıyorlar ve her ikisinin de “Yasalara doğrudan aykırı olduğunu” belirtiyorlar.

 

83 milyon dolarlık tazminatla ilgili olarak sanıklar, RIAA tarafından yapılan şikayetlerde somut ihlal örneklerinin bulunmadığı iddiasına odaklanıyorlar.

 

Sanıkların iddiasına göre davacılar, şikayetçiler  herhangi bir tazminat için ön koşul olan ABD içindeki ihlallere dair herhangi bir kanıt sağlayamadılar.

 

Son olarak davalılar söz konusu telif koruması olan materyalleri Kurbanov’un kendisinin değil, web siteleri ziyaretçilerinin indirdiğini öne sürerek önerilen toplam tazminata itiraz ediyorlar. Ayrıca daha önceki dava sürecinde ileri sürdükleri “Web Sitelerinin, İnternetteki herkesin ücretsiz olarak erişebileceği açık kaynaklı yazılımları kullandıkları” iddiasını da yineliyorlar.

 

Savunmanın bir diğer iddiası da “Dünya çapında faaliyet durdurma” kararının ABD mahkemesinin yetkisini aştığı yönünde.

 

Dava süreci nasıl sonuçlanacak bilinmez ama web siteleri Amerika’daki hizmetlerini yaz boyunca durdurmuşlardı. Ayrıca yine bu siteler için İngiltere müzik endüstrisini temsil eden BPI tarafından açılan dava ile İngiltere’de sitelere erişim engellenmişti.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yout.com vs. RIAA