Florida’da 77 Milyon Dolarlık Korsan Ürün Kararı

The Beatles tarafından 1968 yılında grubun yaratıcı ve ticari çıkarlarını takip etmek üzere kurulan Apple Corps, sahte Beatles markalı ürünleri internette satmakla suçlanan 77 sanığın her birinden 1 milyon dolar olmak üzere toplam 77 milyon Dolar tazminat kazandı. Sanıklardan hiçbiri mahkemeye çıkmadığı için karar kesinleşmiş durumda.

 

Karar, Apple Corps’un Kuzey Amerika’daki Beatles için yeni ürünler, lisanslama, perakende satış ve e-ticaret fırsatları geliştirmek için Sony Music’in The Thread Shop ile geniş bir ortaklığa girmesinden iki ay sonra alındı.

 

 

The Beatles, Beatles ve Yellow Submarine Markaları

Geçen yıl Kasım ayında bir Florida federal mahkemesinde açılan davada, sanıklar 1993’te ticari marka olarak tescil edilen ‘The Beatles’ ve ‘Beatles’ ifadelerini taşıyan sahte ürünlerden gelir sağlamakla suçlandı.

 

Davacılar arasında, ‘Yellow Submarine’ ifadesine ilişkin tüm hakların sahibi olan film yapım şirketi Subafilms Ltd. de yer aldı.

 

Üç sözcüğün tescil edildiği ürünler listesinde kazaklardan halılara, buzdolabı mıknatıslarından saat kayışlarına, cep telefonu kılıflarından nevresimlere kadar farklı mallar yer alıyor.

 

Ağır Tazminatın Gerekçesi

 

ABD Bölge yargıcı Beth Bloom kararın sanıkları ve ihlal niyeti taşıyabilecek başkalarını taklit ürün veya diğer yöntemlerle hak sahiplerinin haklarını ihlal etmekten vazgeçirmeye ve hak sahiplerini tazmin etmeye yeterli miktarda olması gerektiğini söyledi.

 

Kararda “elde edilen bilgiler ve inancımıza göre sanıklar eyaletler arasında Beatles markasının ve/veya Yellow Submarine markasının aynılarını kullanarak taklit ürünleri internet üzerinden dağıtmakta, satmakta veya pazarlamakta veya tanıtım yapmaktadırlar” denilmekte;

 

Buna ek olarak;

“Şikayetçiler sanıkların bu eylemi nedeniyle tamir edilemeyecek zararla karşı karşıya kalmışlardır”

“Bu mahkeme taklit ürün ve ihlaller konusunda sanıklar hakkında bir hükme varmaz ise şikayetçiler ve tüketiciler zarara uğramaya devam edeceklerdir.”

İfadelerine yer verilmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  GVL Genel Müdürü Guido Evers: Alman Telif Hakları Yasası Değişikliği Yeni Standartlar Getiriyor
Fotoğraf: IJ Portwine