Facebook Üzerinden Korsan Satışa Yasak

Korsana karşı savaş her yerde sürüyor. Yasal olmayan, haksız kazanılan popülerliğe, izlenmelere karşı sesler yükseliyor.

 

Dünyada farklı farklı örneklerle telif haklarına saygılı, ücretli yayın örnekleri çoğalıyor.

 

Eğlence sektörü büyük firmalarla birlikte farklı içeriklere yer veriyor. ABS-CBN, Filipinler’deki en büyük medya ve eğlence şirketlerinden birisi ve şirket ABD’de de güçlü bir etkiye sahip.

 

Popüler yayın kuruluşunun kutu içeriğini korsan bir şekilde Facebook üzerinden satan sanıklara Texas’ta dava açıldı. Bazı korsan satıcılara ulaşmak zor olsa da burada kimliği kolayca belirlenen sanıklara karşı hukuki süreç başlatıldı.

 

Sanıklar, ABS-CBN kanalına ait korsan kutuları satmak ve PayPal adresleri üzerinden kazanç sağlamak suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Şirket yapılan telif hakkı ihlali nedeniyle tazminat talebinde de bulundu. Davanın konusu ticari markanın kullanım haklarının ihlalini de kapsıyordu.

 

Hakim, davacının bir kısım taleplerini kabul eden, yayın kutularının Facebook üzerinden satışının yasaklanmasını da içeren, sanıkların gıyabında alınan hükmünü açıkladı.

 

Dava tazminat talepleri için devam ediyor. Yayın kuruluşu, telif hakkı ihlali için mahkemeden 1.6 milyon dolar tazminat talep etti.

 

Korsana karşı mücadele, tüm dünyada her mecrada devam ediyor.

 

Fotoğraf: Solen Feyissa
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Komisyonu'nun Korsan İzleme Listesi