Facebook Müzik Videoları İçin Anlaştı

Facebook, müzik videolarını yayınlayabilmek için majörler ve büyük bağımsız firmalarla anlaşmalarını tamamladı.

 

Facebook, ABD’deki kullanıcılarının artık çeşitli türlerde en iyi sanatçıların ve yükselen yıldızların müzik videolarını paylaşabileceklerini söyledi.

 

Sosyal medya devi münhasır videolar için de bir çalışma içerisinde. Facebook’ta münhasır gösterime girecek ilk videolar arasında J Balvin, Karol G, Sebastian Yatra, Alejandro Fernandez ve Caliber 50 yer alıyor.

 

Müzik iş geliştirme ve ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Tamara Hrivnak ve eğlence başkan yardımcısı Vijaye Raji, bir blog yayınında “Facebook’taki resmi müzik videolarıyla, sadece videoları izlemekten ibaret olmayan yeni sosyal deneyimler yaratıyoruz” dedi.

 

Facebook’ta   müzik videosu deneyiminin temelini oluşturmak için Hindistan ve Tayland’daki ortaklarla da çalıştıklarını belirterek, Sony Music Group, Universal Music Group, Warner Music Group, Merlin (şimdi eski Facebook yöneticisi Jeremy Sirota’nın başkanlığında), BMG, Kobalt ve diğer birçok bağımsız firma ve meslek birlikleri ile ortaklık içinde ABD’de lansman yapmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ettiler.

 

Kullanıcılar Facebook’taki diğer videolar gibi müzik videolarına da, haber akışında, gruplarda ve Messenger’da imojiyle tepki verebilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirler.

 

Sosyal medya ağı, müzik videosu için baskın platform olan YouTube ile doğrudan rekabet halinde olacak. Google’a ait platforma göre, YouTube’da müzik videoları toplam tüketimin % 25’inden fazlasını oluşturuyor.

 

Facebook Watch müzik için yeni bir başlangıçla kullanıcılara müzik videolarını türe, sanatçıya veya ruh haline göre keşfedebilme Hip Hop MVP’leri, Pop Trailblazers ve Epic Dance Videos gibi temalı çalma listeleri de oluşturabilme olanağı veriyor. Zaman içinde kullanıcıların deneyimi, takip ettikleri sanatçılara ve ilgilendikleri videolara göre daha kişisel hale gelecek.

 

Facebook Watch’taki Müzik kanalı, 31 Temmuz 2020 itibariyle masaüstü ve iOS ve Android mobil cihazlarda kullanılabilir durumda. Hindistan ve Tayland’da deneme amaçlı başlatılan hizmet şimdilik ABD’de de geçerli olacak. Dünya lansmanının ne zaman yapılacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tencent Music Entertainment 2020 Yılı Q2 Sonuçlarını Açıkladı

 

Fotoğraf: Sticker Mule