Facebook Müzik Lisanslarını Genişletiyor

Facebook, müzik lisanslarını oyun canlı streamlerini de kapsayacak şekilde genişletiyor. Bu, Facebook’un oyun merkezinde yayın yapan kişilerin artık ticari müziği kullanabileceği anlamına geliyor.

 

Facebook Gaming sitesinde yer alan Facebook Oyun Ortaklıkları Global Yöneticisi Leo Olebe’nin blog yazısında yaptığı açıklamada, içerik oluşturucuların oyunların canlı yayınları sırasında müzik çalmak istediklerini bildiklerini ve bunu müzik lisanslamanın karmaşıklığıyla uğraşmadan gerçekleştirebilmeleri için müzik endüstrisiyle ortaklıklar kurduklarını belirtti. Bu ortaklık sayesinde farklı türlerde güncel müziklere ulaşma olanağı sağladıklarını söyledi.

 

Olebe, Universal Music Group, Warner Music Group, Sony Music Entertainment, Kobalt Music Group, BMG, Merlin ve birçok ortak dahil olmak üzere müzik şirketleri, editörleri ve meslek birlikleri ile yaptıkları çalışmaların, çeşitli türlerde çok sayıda müziğin dahil edebileceği anlamına geldiğini ifade etti.

 

Facebook ayrıca bu özelliğin özellikle Facebook Oyun Ortaklıkları için olduğu konusunda uyardı ve diğer gruplara yaygınlaştırmak için çalıştıklarını söyledi.

 

“Canlı stream müzikle değil oyunla ilgili olmalıdır” diyen Leo Olebe, sadece müzik çalarak DJ gibi davranmanın mümkün olmadığını ve müziğin arka planda olması koşuluyla canlı streamlerin dahil edilebileceğini belirtti.

 

Kimi şarkıların kullanılamıyor olduğunu belirten Olebe bunların Facebook tarafından saptanıp oyun ortaklarına duyurulacağını belirtti.

 

Fotoğraf: Will Francis
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tencent Music Kullanıcılarının % 11,7'si Uzun Formlu Sesleri Dinliyor