Facebook Müzik Videoları İçin Yeni Bir Alternatif mi?

Facebook’un müzik videolarını resmi olarak yayınlayabilmek için yapım şirketleriyle görüştüğü iddia ediliyor. Facebook halihazırda, en büyük üç müzik şirketi olan Universal Music Group, Sony Music ve Warner Music Group ile yeni lisans anlaşmalarına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yapımcılar Ne Düşünüyor

Facebook’un yapım şirketleri ile mevcut anlaşmaları, kullanıcıların sosyal ağda yayınladıkları videoların arka planında şarkıların kullanılmasına izin verilmesini kapsıyor. Ancak Facebook’un hit şarkılara ilişkin resmi müzik videolarını yayınlama hakkı henüz yok.

 

Müzik videoları, dünyanın en büyük çevrimiçi video hizmeti olan YouTube’daki en popüler türler arasında. Öte yandan Facebook’un da internet üzerinden video izlenmesini artırabileceği iddia ediliyor. Facebook “Watch”u Ağustos 2017’de hizmete açmış, izleyicileri kendine çekmek için mücadele vermişti.

 

Facebook YouTube’a gerçekten meydan okumaya hazır mı belli değil. Ancak yapım şirketleri Facebook için ileri bir adım atmak istiyor ve Youtube’a karşı güvenilir bir alternatif olarak sunulması konusunda istekli görünüyorlar.

 

Youtube Yeterli Ödeme Yapmıyor

Yapım şirketleri, YouTube’da izlenen müzik video oranı göz önünde bulundurulduğunda YouTube’un kendilerine yeterince ödeme yapmadığından şikayetçiler.  Ayrıca YouTube’un telif hakkı korumalarında da çok gevşek olduğunu söylüyorlar.

 

Facebook Youtube’a Rakip Olabilecek Mi?

Facebook’a ayda 2 milyardan fazla kullanıcı giriş yapıyor. Instagram 1 milyardan fazla insanı kendisine çekiyor. Öte yandan sosyal medya hizmetleri sanatçılar için hayati önem taşıyan tanıtım araçları. Halihazırda Selena Gomez ve Ariana Grande, Instagram’da en çok takip edilen hesaplar arasında yer alıyor. Ancak her iki site de henüz, YouTube gibi önemli bir dijital video portalı değil.

 

Facebook bu yeni görüşmelerle müzik videolara ilişkin lisansları alarak müzik video hizmetlerini sunmaya başladıktan sonra YouTube’a rakip olabilecek mi?

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  LiveXLive 3. Çeyrekte 10,2 Milyon Dolar Zararda

Fotoğraf: Glen Carrie