Facebook Clubhouse Benzeri Üzerine Çalışıyor

Geçtiğimiz yıl TikTok benzeri video uygulamasını Facebook üzerinden başlatıp daha sonra Instagram’a Reels uygulaması olarak entegre eden Facebook şimdi de Clubhouse kopyası üzerinde çalışıyor.

 

Clubhouse benzeri uygulamaya ilişkin proje henüz başlangıç aşamasında ve sürdürülüp sürdürülmeyeceği belli değil.

 

Mark Zuckerberg’in Clubhous’ta artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin geleceği hakkında konuşmak için bir sohbet odasına katılmasının ardından, Facebook’un Clubhouse’u kopyalamayı planladığı haberi geldi.

 

Facebook’un çeşitli uygulamaları   kopyaladığı yorumları daha önceleri de sıklıkla yapılmıştı. Örneğin Facebook ve Instagram Hikayeleri, Snapchat’ın ana özelliğinin doğrudan bir kopyası olarak görülüyor. Instagram Reels ise doğrudan bir TikTok klonu ve “Hashtag”ler ve “@” ikonları Twitter’daki gibi çalışıyor.

 

Öte yandan Digital Music News haberine göre Clubhouse kopyası üzerinde çalışan tek sosyal medya devi Facebook değil.

 

Bu yılın başlarında Twitter, Breaker adlı bir podcast şirketini satın aldı. Şu anda Clubhouse rakibi Spaces’in beta testini yapmak için şirketin sosyal ses uzmanlığını kullanıyor.

 

Milyarder Mark Cuban da, Fireside adlı bir sosyal ses uygulaması üzerinde çalışıyor. Cuban, Fireside’ı canlı sohbeti kolaylaştırmayı amaçlayan bir “Yeni nesil podcast platformu” olarak tanımlıyor. Bunu, izleyicilerin sorularının yanıtlanması için “Arayabilecekleri” ev yapımı bir radyo programı gibi düşünün diyor.

 

Geçen yıl açılan Clubhouse hala yalnızca davetliler için çalışır durumda. Yani katılabilmek için önceden tanıdığımız birisinden davet alınmasını gerektiriyor. Clubhouse, podcast yayıncılığının başarısı  ardından gündeme gelen yalnızca ses uygulamalarındaki en son trend.

 

Fotoğraf: Austin Distel
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify Güney Kore’de