Facebook, Bollywood Yapım Şirketi Tips Music ile Lisans Anlaşması İmzaladı

Mumbai merkezli müzik ve film şirketi Tips Industries’in bir parçası olan Tips Music, geçtiğimiz günlerde Facebook ile yapılan büyük lisans anlaşmasını açıkladı. Yüksek profilli sözleşme kapsamında, Facebook’un yaklaşık 350 milyon Hindistan merkezli kullanıcısı (Instagram’daki 120 milyon kadar Hintli kullanıcısı ile birlikte), gönderilerine ve hikayelerine Tips’e ait şarkıları ekleme şansına sahip olacak.

 

Facebook Hindistan Direktörü ve Ortaklık Başkanı Manish Chopra yaptığı açıklama ile müziğin Facebook ve Instagram’ın ilerleme stratejilerinde önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

 

Chopra, Facebook ve Instagram’da müzik videosu deneyimlerine imkan tanıyan bir ekosistem oluşturmaya kararlı olduklarını ifade ederek “Müzik kitaplığımızı büyütmeye devam ediyoruz ve TIPS Music ile olan bu ortaklık, 90’ların en iyilerini getirerek müzik içeriğimizi güçlendiriyor” dedi.

 

Facebook,büyüme planlarında müziğin önemli olduğunu gösteren adımlar atıyor.  Daha önce JioSaavn ana şirketi Reliance Jio’nun % 9,99 hissesini 5,7 milyar dolara satın almıştı. Ayrıca Instagram’ın Kasım ayı ortalarındaki son on yıldaki ilk yeniden tasarımı, Reels’ı ön plana çıkarmıştı.

 

Son yıllarda hızla büyüyen ve gelişme potansiyeli yüksek olan Hindistan’ın müzik ekosisteminde film müziklerinin etkisini azaltmak için farklı stratejiler uygulanıyor ancak Bollywood müzikleri de halen önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

 

Fotoğraf: Brian McGowan
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Amazon Music’te Müzik Videolar Hayata Geçiyor