EUIPO Korsan Raporu

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) Fikri Mülkiyet ve Gençlik Puan Tablosu raporunu yayınladı. Çeşitli eğlence biçimleri için yasadışı ve yasal dijital hizmetleri nasıl kullandıklarını incelemek için Avrupa çapında 15-24 yaşları arasında 22.021 gencin katıldığı bir anket oluşturdu.

 

Bu türden önceki raporlarda olduğu gibi, müzik sektöründe diğer eğlence biçimlerine göre daha fazla yasal yollar tercih ediliyor. Ankete katılan kişilerin % 58’i müzik için esas olarak yasal kaynakları kullanırken, bu oran TV şovları için % 43, filmler için % 35 ve canlı spor etkinlikleri için %39. TV için % 17, filmler için % 22 ve spor için % 15’e kıyasla, müzik için yalnızca yasa dışı kaynakları kullanan sert bir % 15’lik bir kesim var.

 

Avrupa Birliği’ndeki korsan kullanım oranı 2016’daki % 39’dan bu yıl % 33’e düştü. Pek çok genç, son on iki ay içinde korsan hizmet kullandığını kabul etse de bu grubun kabaca üçte biri bunu kazayla yaptı. Bu, bize bilerek isteyerek korsanlık yapan %21’lik bir pay bırakıyor. Bu arada, Avrupa Birliğindeki gençlerin çoğunluğu (% 60) bir kere bile korsan yayın kullanmadı.

 

Özellikle ilginç bir bulgu, iyi eğitimli gençler arasında korsan oranlarının önemli ölçüde daha yüksek olması. Üniversite diplomasına sahip olanların % 28’i geçtiğimiz yıl içinde kasıtlı olarak korsan faaliyetler de bulundu. Bu, orta öğretimi görmemiş insanların (%15) neredeyse iki katı.

 

Kullanılabilirlik ve satın alına bilirlik, birçok insanın korsan siteleri ve hizmetleri kullanmasının başlıca nedenleri. Ankete konu katılımcıların yarısından fazlası (%55) tercih etmesinin birincil faktörü olarak maliyeti belirtti. Rapora göre ilginç bir şekilde, kullanılabilirlik kıstası telif hakkı sahipleri için bir sorun haline gelebilir. İçeriğin çeşitli abonelik hizmetlerine yayılmasıyla, filmlerin ve TV şovlarının yasal olarak izlenmesi oldukça maliyetli hale geldi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  IFPI Müzik Dinlemek 2019 Raporu

 

Raporda telif hakkı sahiplerinin, çoğunlukla, insanların korsan sitelerden içerik indirme veya streaming yapma konusunda iki kez düşünmesini sağlayacak şekilde caydırıcı faktörler üzerinden konuyu ele almasının olası görüldüğü belirtildi. Çünkü çoğu kişi (%53) korsan kaynakları tercih etmeme sebebi olarak virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlarına girme riskinden bahsetti.

 

Diğer olası nedenler arasında kredi kartı hırsızlığı (% 49), yakalanma ve cezalandırılma riski (% 36) veya içerik oluşturucuların ve yasal hizmetlerin finansal olarak zarar görebileceği (% 26) sayıldı. Korsan siteler ve hizmetler tarafından kazanılan paranın organize suçlara gidebileceği düşüncesi pek popüler değil. Aslında, birçok insan bunun gerçekten doğru olduğuna inanmıyor.

 

Rapor için tıklayınız.