Eşsiz Token (NFT) Nedir?

Kültür endüstrileri ürünlerinin alım satımında hızla yaygınlaşan NFT ( Eşsiz Token) herkesin aklını karıştırıyor. Diğer sanal paralardan ne farkı var, neden ağırlıkla dijital sanat ürünlerinde kullanılıyor soruları herkesin kafasında uçuşuyor.

 

Bu merak son dönemde NFT satışlarından elde edilen büyük gelirlere bağlı olarak ortaya çıktı. Sitemizde bununla ilgili haberlere yer verdik.

 

NFT aslında sanal bir para. Diğer sanal  paralardan çok temel bir farklılığı var, eşsiz olması. Yani NFT her hangi bir başka şeyle takas edilemiyor. Her bir NFT binlerce bilgisayarda kurulu açık bir sistem üzerinde kayıtlı ve bir anlamda tescilli. Dolayısıyla NFT kullanarak bir şey satın aldığınız zaman, esasen, benzersiz bir şeyin belirli bir sürümünün size ait olduğunun kanıtı olarak işlev gören bir özgünlük sertifikası anlamına gelen bir tür barkod satın almış oluyorsunuz.

 

Örneğin elinizdeki bir Bitcoini başka birisiyle değiştirseniz her ikisi de  eşdeğer ve aynıdır. Oysa Madonna’nın kendi çektiği bir videoyu NFT olarak aldığınız zaman bu tekil ve özgündür. Değiştirdiğiniz takdirde Madonna videonuzu verir yerine bir Metin Oktay golü alabilirsiniz. Dolayısıyla hiçbir NFT bir birinin aynı değildir.

 

Forbes’in haberine göre kripto para alanındaki bu yeni akımın pazarı da hızla büyüyor. 2018 yılında sadece 42 milyon dolarken 2020 yılında %705 büyümeyle 338 milyon dolara ulaştı. Bu yılın sadece Şubat ayında 150.000 den fazla işlem ile 310 milyon dolara ulaşarak neredeyse 2020 yılı cirosunu yakaladı.

 

Eşsiz Token kullanımı dijital ortam gibi kopyalamanın çok hızlı ve yaygın olduğu bir ortamda alıcıya elindeki dijital ürünün orijinal ve tek veya sınırlı bir kümenin parçası olduğunu kanıtlarken sanatçılara da uzun vadeli gelir olanağı sağlıyor. NFT’ler, her işlemde üreten sanatçının satış fiyatının belli bir yüzdesini alabileceği şekilde kodlanabilir. Yinelenen bir gelir akışı oluşturma yeteneği bu alandaki en önemli sorunlardan birinin çözümü haline gelebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Pandemi Yeni Kanallar Açıyor

 

NFT’ler şimdilik sadece dijital sanat ürünleri için kullanılıyor. Kimi firmalar gerçek ürünlerin orijinalliğinin kanıtı olarak NFT uygulaması denemeleri yapsalar da elle tutulan ürünler için yaygınlaşmamış durumda. Geleceğini ise öngörmek şimdilik çok mümkün gözükmüyor. Kripto paraların gelişimiyle paralellik göstereceğini düşünmek ise yanlış olmasa gerek.

 

Fotoğraf: Executium