Ekolojik Sürdürülebilirlik Müzik Sektörü İçin de Önemli

Musically TV tarafından yayınlanan “Müzikte Çevresel Sürdürülebilirlik” programında ekolojik sürdürülebilirliğin müzik sektörü için de önemli olduğu belirtildi.

 

Programda konuşan Dr. Allen Hershkowitz: “Atmosfere kanalizasyon gibi davranıyoruz! Her gün atmosfere yüz milyon ton daha fazla, küresel ısınma yaratacak kirlilik döküyoruz. Bu aşırı gelebilir ama kelimenin tam anlamıyla bir yoldayız, açıkçası insanların bahsettiği yeni kavram ‘İnsanların yok olması’” dedi.

 

Hershkowitz “Zaten yıkıcı etkilerle karşı karşıyayız. Her yıl yüzbinlerce insan iklim kaynaklı etkilerden ölüyor. Her yıl gerçek anlamda yüz milyarlarca dolarlık ekonomik zarar meydana geliyor. Kelimenin tam anlamıyla on milyonlarca insan fırtınalar, kuraklıklar, deniz seviyesinin yükselmesi, kıyı erozyonu gibi nedenlerle çevresel mültecilere dönüşüyorlar.” diye devam etti.

 

Firmaların sorumluluğuna işaret eden Hershkowitz bu sorumluluğun sadece “Doğru” bir şey yapmaktan ibaret olmadığını ayrıca temel bir ticari zorunluluk olduğunu belirterek yatırımcıların ve tüketicilerin şirketlerin politikalarına giderek daha fazla dikkat ettiklerine dikkat çekti.

 

Ekolojik yıkım karşısında firmaların üç önemli halka halinde etkileri olduğuna değinen Hershkowitz bunların firmaların doğrudan tüketimi (kağıt, hammadde, enerji vb.), dolaylı tüketimi (dışardan alınan enerji vb.) ve geri kalan her şey (çalışanların seyahati vb.) şeklinde gruplanabileceğini belirterek bu alanlarda iyileştirmelerin zorunlu olduğunu vurguladı.

 

Müzik şirketleri dışında görülen Spotify gibi firmaların sorumluluğunun altının çizildiği programda bu firmalardan enerji tüketimlerini azaltacak önlemler almaları istendi.

 

Konserlerin ve turnelerin yarattığı kirliliğin çok önemli olduğunu belirten Hershkowitz yenilenebilir enerji kaynaklarını öne çıkaran bir yaklaşım gerektiğini söyledi. İklim mücadelesi içindeki kesimlerin ağırlıkla gençlerden oluştuğunu ve bu insanların aynı zamanda müzik tüketicisi olduklarını işaret etti.

 

Hershkowitz konuşmasını “Enerjinizi boşa harcıyorsanız, para harcarsınız. Suyu israf ediyorsanız, para harcarsınız. Yönetilmesi gereken daha fazla atığı çöpe atıyorsanız, paranızı boşa harcarsınız”, “Unutmayın: doğa, tüm ekonomik değerlerin nihai kaynağıdır.” diyerek tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Microsoft Yeni Bir Şarkı Ses Sentezi (SVS) Geliştirdi: Deep Singer

 

Programı izlemek için tıklayınız.

Fotoğraf: Siarhei Palishchuk