Dünya Eser Sahipleri Birlikleri Konfederasyonu CISAC 2020 Raporunu Yayınladı

CISAC web sayfasında yapılan açıklamaya göre müzik, görsel-işitsel eserler, görsel sanatlar, tiyatro ve edebiyat yaratıcıları için dünya çapında telif tahsilatları bu yıl tahmini olarak % 35’e varan bir oranda düşecek. Gelir düşüşünün 3,5 milyar avro civarında olması bekleniyor.

 

“COVID-19: Kriz, Dayanıklılık, İyileşme” başlıklı rapor, içerik oluşturucuların salgından nasıl etkilendiğini ortaya koyuyor ve gelirler üzerinde 2021’e kadar sürecek etkileri analiz ediyor. Ayrıca kayıpları telafi etmek için CISAC’a üye meslek birliklerinin aldıkları önlemler, Avustralya, Brezilya, Fransa, Norveç, İspanya ABD gibi ülke meslek birlerinden vaka çalışmaları ile ele alınıyor. Rapor aynı zamanda yaratıcı sektörü desteklemek için hükümet önlemlerine daha fazla ihtiyaç duyulduğuna da vurgu yapıyor.

 

CISAC Başkanı Björn Ulvaeus, Raporun girişinde şu yorumda bulunuyor: “Bugün, içerik oluşturucular için geleceğe ilişkin belirsizlik, salgının ilk ortaya çıktığı zamankinden daha da kötü. Milyonlarca içerik oluşturucu geçim kaynaklarını kaybediyor. Etkilenen ilk sektör bizdik ve son dönen sektör de biz olacağız.”

 

CISAC Genel Müdürü Gadi Oron ise Raporun önsözünde 2020’deki gelir kaybının 2021’de dağıtımların düşmesine neden olacağı yorumunu yaparak “İleriye baktığımızda, bu Rapor sektörümüzdeki olağanüstü dayanıklılığı yansıtıyor, ancak henüz iyileşme göstermiyor” diyerek bu krizde, CISAC’a üye meslek birliklerinin mevcut tüm imkanlarla yaratıcıları korumak için harekete geçtiğini belirtiyor.

 

Raporda öne çıkan hususlar şöyle:

 

  • Global bazda 2019 gelirleri % 7,8 artarak ilk kez 10 milyar avroya ulaştı. 2015 yılından 2019 yılına artış ise % 22,2.
  • Müzik lisanslama gelirleri 2019’da % 8,4 artış gösterdi. Toplam gelirler 8,962 milyon avro.
  • 2020’nin kayıpları – sadece müzik ve tüm repertuarlar için – 2015’ten bu yana beş yıllık büyümeyi ortadan kaldıracak.
  • Konserler, mekanlarda gerçekleştirilen canlı müzik performanslarından elde edilen telif gelirleri salgından en ağır şekilde etkilenen kısım ve 2020’de gelirlerin %60-%80 düşeceği tahmin ediliyor.
  • Canlı sektör, arka plan müziği (temsili alan) ve yayınlardan elde edilen gelirler toplam gelirlerin % 65’ini (canlı sektör ve arka plan müziği % 27,7 / Radyo-TV gelirleri % 37,3) oluşturuyor ancak 2020’de ciddi bir düşüş bekleniyor.
  • Canlı stream gibi yeni lisanslama alanları dijital gelirleri desteklemeye yardımcı oluyor, ancak bunlar diğer kullanımlardan kaynaklanan kayıpları telafi etmekte çok yetersiz kalıyor.
  • Söz yazarları ve bestecilerin müzik lisanslama gelirleri, bütün alanları temsil eden toplam eser sahiplerinin çoğunluğunu oluşturuyor ve 2020’de 1,8 ila 3,1 milyar avro arasında düşüş bekleniyor (% 20-35 oranında).
  • Pandeminin etkisinin 2021 ve sonrasında uzun süre devam etmesi bekleniyor. Tüm repertuarlarda, 2021’de tahsilatlar 2019’daki seviyenin altında kalacak ve kullanıcılar ödeme güçlükleri ve iflaslarla karşılaşmaya devam edecek.
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’dan Yeni Uygulama: Sanatçı ve Şirketlere Şarkı Önerme Olanağı

 

Rapora buradan erişebilirsiniz.

 

Fotoğraf: cisac.org