Dolby Atmos Streaming Dünyasında Giderek Yaygınlaşıyor

Sinemalarda ve bilgisayar oyunlarında kullanılan Dolby Atmos Ses Sistemi müzik endüstrisi tarafından da giderek yaygınlaşmaya başladı.

 

Dolby Atmos izleyiciye, dinleyiciye, oyuncuya 360 derece ses deneyimini onlarca hoparlör ya da ses kanalı sayesinde sunan bir teknolojidir. Dolby Atmos’un amacı gerçekçi ses deneyimi sunmaktır. Bir başka deyimle Atmos sarmalayıcı (immersive) bir ses deneyimi sunar.

 

Başlangıçta filmlerde kullanılan ve sinema salonlarında sayıları 400 kadar olabilen hoparlörler sayesinde uygulanan Atmos, giderek akıllı telefonlarla bir erişilir hale geldi. Mobil cihazda bulunan hoparlöre özel bir filtre ekleniyor. Bu filtre, iki ya da yedi farklı kanaldan sesi dağıtarak kullanıcıya üç boyut hissi yaşatıyor.

 

Dolby ile Avid işbirliği ile bağımsız sanatçılar için geliştirilen Avid Play DIY sistemi sayesinde Atmos ile üretilen repertuarın Amazon ve Tidal gibi platformlardan dağıtılması sağlanıyor.

 

Teknoloji sadece bağımsızlara değil büyük yapım şirketlerine de önemli olanaklar sağlayabilecek. Her yeni formatın ortaya çıkışı eski repertuarın bir kez daha kullanılması olanağını veriyor. Dolayısıyla eski repertuarın Atmos ile yeniden pazara sürülmesi ihtimali oldukça heyecan verici bir durum. Universal ve Warner şirketleri, bu teknolojiyi kullanarak eski repertuarını Amazon ve Tidal’da satışa sunanlar arasında başı çekiyor.

 

Fotoğraf: Caught In Joy
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yapay Zekanın Müzik Sektöründe Kullanımı Artıyor