Değişen Yaşamlar Müziğe Yansıdı

Spotify 2020 trendlerini açıkladı. Bu verilerin içinde değişen yaşam şartlarımızın getirdiği yeni alışkanlıkların da izleri görülüyor.

 

Spotify 1 Aralık’ta, 2020’nin trendlerini açıkladı. Dünya çapında birçok alandaki En’lerin açıklandığı liste dışında her kullanıcısına özel 2020 yılının özetini yaptı. Her kullanıcısına özel en çok dinlediği türleri, şarkıları, sanatçıları, Podcastleri, gösteren listelerini hazırladı. Spotify, bu listeleri hem ücretli hem de ücretsiz kullanıcıları için oluşturdu. Kullanıcılar bu özelliği çok sevdi, sosyal medya hesaplarında neredeyse herkes kendi için oluşturulan listeyi paylaştı. Spotify aslında bu listelerle hem yeni ve farklı şarkıları görünür kıldı, hem de kendi görünürlüğünü artırdı. Bu, tam da 21. Yüzyıl teknoloji çağına yakışır bir pazarlama tekniğiydi.

 

Spotifty, bu yayınlanan listeler dışında resmî sitesinde farklı bilgilere de yer verdi. 2020’de küresel açıdan yaygın olan trendleri bildirdi. Veri analizlerine göre bu sene Covid-19’un yaygınlaştığı sosyal mesafe günlerinde nostalji temalı müziklerde artış görüldü. Evden çalışma temalı çalma listeleri de birçok dinleyici tarafından dinlendi. Sağlık ve meditasyon konulu Podcastlerin dinleyicilerinde de artış görüldü.

 

2020 yılı Nisan ve Mayıs ayı Spotify verilerine göre, evden çalışma temalı çalma listelerinin dinlenmesinde % 1.400 artış var.

 

İnsanların bu yıl evde müzik dinleme süresi çoğaldı. Hatta oyun konsolları üzerinden streaming yapmak oldukça popülerdi. 2020 yılının Ocak ve Kasım ayları arasında oyun konsolları vasıtasıyla yaklaşık % 55 oranında streaming gerçekleşti.

 

İnsanların değişen hayat standartlarıyla oluşturdukları müzik listeleri de şekil değiştirdi. Evde saç kesince “kendi stilini yarat” listelerinde % 50, gezmeye gidemeyip bahçede zaman geçirince de “bahçe” temalı listelerde % 430 oranında artış oldu.

 

Siyahların protestoları müziğe de yansıdı. 2020 yılının Ocak ve Kasım ayı arasında “Black Lives Matter” veya “BLM” başlığıyla yaklaşık 65.000 çalma listesi oluşturuldu. Bu çalma listeleri 64 Milyondan fazla dinleyiciye kavuştu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  IMPALA’dan Covid-19 Haritası ve Kriz Planı

 

Podcast dinlenmesinde de artış oldu. Dinleyiciler en çok sabah saat 6 ila 9 saatleri arasında Podcast dinledi. Sağlık alanındaki Podcastlerde ise 2020 yılının Ocak ve Kasım ayındaki verilerine göre % 180 oranında artış görüldü.

 

Fotoğraf: Cofohint Esin