CreateSafe Simülatörleri

CreateSafe isimli start-up şirketi plak sözleşmeleri ve edisyon anlaşmaları için iki program geliştirdi. Programlar anlaşma koşullarının sanal ortamda sınanarak doğabilecek sonuçlar hakkında fikir vermeyi amaçlıyor.

 

Firma 2020 Eylül ayında plak sözleşmelerinin parametreleri yüklendiği takdirde nasıl bir gelir seviyesine ulaşmak gerektiğini hesaplayan bir simülatör geliştirmişti. Simülatöre avans tutarı, kayıt ve pazarlama giderleri, şirket ve sanatçı arasındaki paylaşım oranları yüklenince kaç milyon stream gerektiğini hesaplıyor.

 

Şirket sürecin mantıksal bir parçası olarak yeni bir program hazırladı. Edisyon Simülatörü olarak isimlendirilen program ile yapılan edisyon sözleşmelerinin doğuracağı sonuçlar inceleniyor.

 

Şirket simülatörü, dijital streaming gelirlerinin eser sahiplerine nasıl aktığını ve farklı anlaşma türlerinin bu akışı nasıl etkileyebileceğini anlamak için eğitici bir araç, kavramsal olarak çetrefilli şeyleri basitleştirme ve görselleştirme girişimi olarak tanımlıyor.

 

Edisyon takibinin karmaşık, çok sayıda gelir kaynağı içeren ve doğru bir şekilde izlemesi daha zor olan bir süreç olduğunu belirten şirket bu zorlukları basitleştirme iddiasında. Edisyon simülatörü yalnızca dijital mekanik telif ücretlerinden ve dijital performans telif ücretlerinden elde edilen geliri kapsayacak şekilde tasarlanmış. Senkronizasyon telif ücretleri ise kapsam dışında.

 

Fotoğraf: heylagostechie
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Hatsune Miku’dan Sanal Konser