Covid-19 Müzik Streaming Piyasasının Büyümesini Hızlandırdı

Streaming platformlarında müzik abonelikleri ile ilgili 2020 ilk dönemine ait yeni bir araştırma da Counterpoint Research’den geldi. Counterpoint’e göre abonelikler 2020 yılının ilk çeyreğinde global bazda 394 milyon rakamına ulaştı.

 

Counterpoint Research’ün son araştırmasına göre, global bazda çevrimiçi müzik streaming abonelikleri 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllık % 35 artışla 394 milyon aboneye ulaştı.  Aylık aktif kullanıcı sayısı (MAU) ise %20 arttı. Counterpoint Research analisti Abhilash Kumar MAU artışının ücretsiz modeli kullanan insanların daha iyi hizmet almak için Premium modele geçtiklerini gösterdiğini söyledi.

 

Bu artış, insanların Covid-19 salgını nedeniyle evde kalmalarının bir sonucu olarak görülüyor. Gelişmekte olan pazarlarda ücretsiz denemeler ve aboneliklerde yapılan fiyat indirimleri gibi promosyon hizmetlerin büyümeye katkısı oldu. Öte yandan müzik streaming platformlarındaki podcast kullanımındaki artış da Covid-19’un etkisi olarak görülüyor. Araştırmaya göre Spotify, gelir açısından % 30 ve ücretli abonelikler açısından % 33’lük pazar payı ile 2020 yılının ilk çeyreğinde lider konumda. Spotify’ı % 25 gelir payı ve % 21 abonelik payı ile Apple Music takip ediyor. Amazon Music abonelikleri ise yıllık % 104 artışla üçüncü sırada.

 

Bununla birlikte, toplam aylık aktif kullanıcılar (MAU) açısından, Tencent Music (QQ Music, Kugou ve Kuwo’nun yardımıyla) 657 milyon abonelikle pazarda önemli bir yere sahip oldu.

 

Counterpoint Research analisti Abhilash Kumar  streaming abonelik pazarını değerlendirerek Spotify’ın büyümesinde Asya Pasifik ve Latin Amerika pazarlarına dikkat çekerek, gelişmekte olan pazarlarda cazip promosyonların sunulması üzerinde duruyor. Spotify’ın son zamanlarda girdiği ana pazar Hindistan’da da, yıllık planında büyük bir fiyat indirimi yaptı; 16 ABD Doları ile 9 ABD Doları arasında. Kumar, ayrıca, farklı segmentlerde sunduğu hizmetlerin de önemli olduğunu söylüyor. Örneğin podcastler, evcil hayvanlar için çalma listelerinin oluşturulması, çocuklu aileleri hedef alarak Spotify Kids hizmetini sunması gibi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Kültüre Desteğini 2,8 Milyar Avroya Çıkardı

 

Apple Music ise 52 yeni ülkeye yayıldı ve orada 6 aylık ücretsiz abonelikler sundu. Ayrıca, iOS 13.4.5 sürümünde olduğu gibi platformuna sürekli olarak yeni özellikler ekliyor, kullanıcılar artık müziklerini Instagram ve Facebook hikayelerinde paylaşabiliyorlar. Apple Music böylece sosyal medya etkileşimlerini artırmış oldu.

 

Kumar, Amazon Music’in yıllık % 104 büyümesinin nedenini ise Amazon Music HD’nin 2020 yılının ilk çeyreğinde 90 günlük ücretsiz kayıpsız müzik streaming hizmeti sunmasında görüyor.

 

Spotify                                   : % 30

Apple Music                         : % 25

Amazon Music                    : % 12

YouTube Music                   : % 9

Pandora                                : % 5

Diğer                                      : % 19

 

Fotoğraf: A R C H I G E R O S A