Covid-19 Avrupa’da Yaratıcı Sektörleri % 30 Geriletti

Avrupa Eser Sahipleri birliği GESAC ve yayıncılık, radyo, TV, müzik yapımcılığı, Film yapımcılığı gibi alanlarda faaliyet gösteren 11 kuruluşun ortaklığında hazırlanan rapora göre 2020 yılında gelirler % 30 oranında geriledi.

 

AER Association of European Radios, CEPIC Coordination of European Picture Agencies Stock, Press and Heritage, EACA European Association of Communications Agencies, ECSA European Composer and Songwriter Alliance, EGDF European Games Developer Federation, EPC European Publishers Council, FEP Federation of European Publishers ,FERA Federation of European Film Directors, FSE/SCRIPT Federation of Screenwriters in Europe, IFRRO International Federation of Reproduction Rights Organisations, IMPF Independent Music Publishers International Forum ve Gesac tarafından hazırlanan rapora göre 2019 yılında 783 milyar dolar olan yaratıcı sektör gelirleri 2020 yılında 540 milyar dolara indi.

 

Çalışmaya göre en yüksek zarara performans sanatları uğradı. Bu alandaki gelir kaybı % 90 oldu. Müzik sektöründe kayıp % 76 olurken sinema biletlerinin satışında % 75 oranında düşüş yaşandı. Sektörler içinde gelir artışı sadece oyun alanında oldu. Bilgisayar oyunlarına ait gelirlerde % 9 artış gerçekleşti.

 

Dijital satışlardaki artışların ise satış kayıplarını karşılamadığı söyleniyor. Müzik alanında dijital gelir artışı % 8 olurken fiziki satışlar % 35 oranında düştü. Rapor telif toplama kuruluşlarının gelirleri ise % 35 oranında düştüğünü öne sürüyor.

 

Rapor çöküşten kurtulmak için çok yüksek oranda kamu desteği ve özellikle internet ortamındaki hak ihlallerinin engellenmesi talebinde bulunuyor.

 

Fotoğraf: tatonomusic
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music Entertainment AWAL’ı Satın Aldı, Yankısı Büyük Oldu