Clubhouse Benzerleri Yaygınlaşıyor

Pandemi döneminde eve kapanan dünyanın aktivite alanı, sosyal medya oldu. Yeni uygulamalar ortaya çıkarken pandemi öncesi hayatımızın popüler sosyal medya mecraları yeni döneme uyum sağlamaya çalışıyor. Pandemi sonrasının gözdelerinden Clubhouse’un benzerlerini oluşturmaya yönelik adımlar atılıyor.

 

Clubhouse, ilk olarak geçen yaz Silikon Vadisi’nde yayına girdi. Yalnızca davetiye ile kullanıcı olarak giriş yapılabilmesi ve iOS sisteminde çalışıyor olması uygulamanın en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Davetiye ile uygulama içerisine giriş yapabilmek, sistemi uzun zamandır diğer uygulamalar arasında da farklı bir yere koyuyor.

 

Digital Music News’un haberine göre Clubhouse, Şubat ayında android sistemine de açılabilmek için yeni bir yazılım ekibi oluşturmuştu. Uygulamanın androide açılması birkaç aydan önce olmayacak gibi duruyor. Uygulamanın android sisteminde kullanımına başlanmasıyla davetiye ile kullanıcı olma özelliğinin de son bulması bekleniyor.

 

Clubhouse uygulamasını androide açmayı beklerken diğer sosyal medya mecraları benzer sistemler üzerinde çalışmalara başladı.

 

Twitter, Clubhouse benzeri uygulaması üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırdı. Twitter Spaces isimli uygulama sayesinde Twitter’da da sesli konuşma odalarının kurulmasına sınırlı sayıda kullanıcı ile başlandı. Önümüzdeki ay tüm kullanıcılara açılacağı duyurulan bu özellik ile dijital mecrada iletişim farklı bir boyuta taşınacak.

 

New York Times’ın haberlerine göre Facebook şirketi’de Clubhouse benzeri uygulamalar geliştirmek üzerine yoğunlaştı.

 

Spotify ise rekabette elini en hızlı tutan uygulama öncülerinden oldu. Clubhouse’un rakibi olan, 2020 yılının Ekim ayında piyasaya çıkan Locker Room isimli uygulamanın satın alındığını internet sitesinden duyurdu.

 

Spotify gibi bir müzik platformunun bu uygulamayı başlatıyor olması müzik sektörü için de önem taşıyor. Spotify yaptığı açıklamayla yaratıcılarla izleyiciler arasında gerçek zamanlı interaktif iletişim sağlayacağını duyurdu. Bunun sanatçıların hayranlarıyla iletişimi için önemli bir imkan olduğu ortada. Müzik dinleyen birisi aynı platformu kullanarak sevdiği sanatçıya ulaşma imkanına sahip olacak. Bunun pazarlama ve etkileşimde yaratacağı imkanları düşünmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony, 360 Reality Audio Ekosistemini Yenilikçi Uygulamalarla Genişletiyor

 

Fotoğraf: Dmitry Mashkin