Citizen Vinyl: Yeni Plak Fabrikası

Kuzey Karolina, Asheville’de açılacak olan Citizen Vinyl Eylül ayı ortasında sınırlı sayıda vinyl hayranını ağırlamaya başlayacak. Citizen-Times gazetesinin yaklaşık 10.000 metrekarelik eski ofislerinde yer alan vinyl tesisi, eyaletteki ilk plak fabrikası olacak ve ayrıca plak dükkanı, kayıt stüdyosu ve   bar / kafe barındıracak.

 

Müzik yapımcısı Gar Ragland tarafından kurulan Citizen Vinyl’in resmi açıklamasına göre fabrika, “bir toplum ve yaratıcı işbirliği merkezi olarak rol oynamayı” hedefliyor.

 

Ayrıca, Citizen Vinyl “pandemi sonrasında susturulan bağımsız sanatları çevreleyen umut, arkadaşlık ve heyecanı yeniden canlandırmayı hedefliyor.” Müşteriler, düzenlenen turlar aracılığıyla plak üretim sürecine tanık olma şansına ilk elden sahip olacaklar. Bu, meraklıların genellikle fabrika turu ve hang-out deneyimi için binlerce kilometre seyahat ettiği Detroit’teki Third Man Records’un yaklaşımına benziyor.

 

Citizen’ın üç katlı tesisinde albüm dinleme partileri, sanat galerileri ve müzik tarihi dersleri de olacak.

 

Citizen Vinyl’nin yaptığı resmi açıklamaya göre, tesisin aerodinamik üretim stili ve nakliye harcamalarının ortadan kaldırılması, küçük hacimli müşteriler için nispeten uygun fiyatlandırma sağlarken ve aynı zamanda büyük plak firmaları tarafından aranan güvenilirliği sağlayacak.

 

Citizen Vinyl CEO’su Gar Ragland, “böylesi tarihi bir stüdyoyu hayata döndürmek ve bu kadar derin bir geçmişe sahip bir alanda çalışabilmek hayatta bir defa çıkacak bir fırsattır” diyerek, bu alanın hem toplum hem de ziyaretçiler için eğlenceli ve rahatlatıcı bir deneyim sağlayabileceğini ve müzik, yiyecek ve içeceğin bu stresli zamanlarda biraz rahatlama sağlayacağını umduklarını belirtti.

 

ABD’de plak oldukça popüler ve 2 Temmuz itibariyle, toplam plak satışları, 2019’un ilk altı ayından itibaren yüzde 11’den fazla arttı ve art arda 14 yıldır büyümeye devam ediyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD'de Müzik Kayıt Endüstrisi 2020’de Büyümeye Devam Ediyor
Fotoğraf: Wei-Cheng Wu