Çin’de Münhasırlık Denetimi

Çin’in Ulusal Telif Hakkı İdaresi NCAC, Hükümet tarafından Tencent Music münhasır anlaşmalarının iptal edilmesinden dört ay sonra streaming platformlarını denetlemeye aldı. Kuruluş tüm yerel streaming platformlarının özel durumlar haricinde münhasır anlaşmalar imzalamasına izin verilmeyeceğini söyledi.

 

Taipei Times’da yayınlanan habere göre WeChat üzerinden NCAC, etkili dijital müzik platformlarının yanı sıra yapım ve eser sahipleri meslek birlikleriyle Pekin’de bir toplantı düzenlenmesini salık verdi.

 

Toplantı organizasyonu, Çinli otoritelerin, ülkenin teknoloji sektörüne yönelik, tekelci davranış, haksız rekabet ve tüketici hakları odaklı gittikçe genişleyen baskısının ortasında geldi.

 

Geçen yıl, Tencent Holdings Ltd, Çin’in piyasa düzenleme kurumunun kararı ile tüm münhasır telif sözleşmelerini sonlandırdığını duyurmuştu.

 

Kurum, firmanın müzik kitaplığının yüzde 80’inden fazlasını elinde bulundurduğunu ve bu durumun diğer telif hakkı tarafları üzerindeki etkisini artırdığını ve yeni girişleri kısıtlamasına olanak verdiğini söylemişti.

 

NCAC, telif hakkı uygulamalarında, yetkili makamların lisanssız müzik hizmetlerini yasakladığı ve milyonlarca şarkının kaldırılması için platformlara talimat verdiği 2015’ten bu yana iyileşme yaşanmasına rağmen, endüstrinin standartlara uygun hale gelmesi için alınacak mesafe olduğunu söyledi.

 

Açıklamada, dijital müzik platformlarının garantili bir meblağ ile birlikte fiili kullanım payına göre ödeme yapması ve özel durumlar dışında münhasır telif hakkı anlaşmaları imzalamaması gerektiği de vurgulandı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tekel Savaşlarında Yeni Hamle