Çin Hükümeti TikTok Oracle Anlaşmasını Reddedecek mi?

TikTok’un ana hissedarı ByteDance ile Oracle ve WallMart arasındaki anlaşma Trump tarafından onaylansa da Çin tarafından olumsuz sesler yükseliyor. Çin’in iki resmi yayın organı tarafından yapılan yorumlarda anlaşma “kirli” ve “yenilir yutulur değil” değerlendirmesiyle sunuldu.

 

ABD tarafından atılan adımların gangster yöntemlerine benzediğini söyleyen yayın kuruluşları TikTok’un zorla el konulma sürecine sokulduğunu belirttiler.

 

China Daily haberinde “TikTok’un Amerika’da faaliyetlerine devam edebilmesi için firmanın kontrolünü Oracle ve Wallmart’a vermesi gerektiğini ve Çin’in böylesi bir anlaşmayı onaylaması için hiçbir neden olmadığını belirtti.

 

Global Times gazetesi ise Pekin’in bu anlaşmayı onaylaması çok zor diyerek “ABD’nin Çin’in teknolojik gelişmelerini kontrol etmesine izin verilmesi düşünülemez “ yorumunu yaptı.

 

Bu iki yayın organı da esas olarak batı dünyasında Çin’in görüşlerini anlatmayı amaçlıyorlar. Bu nedenle yorumları sıradan bir haberden daha fazlası niteliğinde.

 

Anlaşma giderek bir kördüğüme dönüşüyor. ABD kökenli ortaklar ByteDance firmasının hissesi kalmayacağını söylerken ByteDance neredeyse tamamının kendisinde kalacağını ifade ediyor. Firma Trump tarafından dile getirilen 5 milyar dolarlık eğitim fonunu ise sadece haberlerde okuduğunu söyledi.

 

Daha önceki haberlerimizde belirttiğimiz gibi konu hepimizi uzun bir süre daha meşgul edecek gibi gözüküyor.

 

Fotoğraf: Morning Brew
İlginizi Çekebilecek Yazılar  22:01’de Sesi Kısılan Müziğin Sorunları Konuşuluyor