Chartmetric’le TikTok Üzerinden Müziğinizin Takibini Artırın

Chartmetric TikTok influencerlarının nasıl kolay bulunabileceğine dair kullanıcıları ile bir e-posta paylaştı. Silver Cup örneği üzerinden müziğini tanıtmak isteyen sanatçıların kendi müziklerini duyurmak için hangi influencerlardan faydalanabileceklerini keşfetmelerini nasıl sağlayacaklarını anlatıyor.

 

Mailde Silver Cup’ın menajeri Barners Silver Cup’ın TikTok üzerinden nasıl keşfedildiğini anlatıyor ve şunları söylüyor:

 

“Ocak 2022’de Silver Cup’ın hem streaming hem de sosyal medya etkileşiminde  duraklama olduğunu fark ettim. Bunun üzerine onlar için 30 günlük bir program hazırladım. Bu 30 gün boyunca sosyal medyada belli görevleri yerine getireceklerdi ve amaç bu sosyal medya etkileşimlerini streaminge dönüştürmekti. Tüm süreci Chartmetric ile takip ettim ve 30 günün sonunda, sosyal medya bağlantılarına önemli ölçüde yardımcı olan belirli anları ve eylemleri bulabildim.”

 

 

“Örneğin, Şubat ve Mart ayları arasında şimdiye kadarki en yüksek stream günümüzü yaşadık (6,2binin üzerinde stream), Spotify Takipçilerimizi % 10 artırarak 8,3bine ve Spotify Aylık Dinleyicilerimizi % 127 artırarak 28 binin üzerine çıkardık! Hatta Instagram takipçi sayımızın neredeyse % 20 artarak 21 bine ulaştığını gördük. Chartmetric’deki Spotify ve Instagram verilerimizle birlikte TikTok etkinliğimizi karşılaştırarak, çeşitli zirveleri neyin oluşturduğunu bulabildik. Onsuz mücadeleyi verimli bir şekilde takip edemezdim.”

 

Hangi aşamalardan geçildiğine gelince:

 

1) Silver Cup’ın Chartmetric Sanatçı Sayfasına giderek başlayalım

 

how to find tiktok influencers for music promotion

 

Burada grubun müziğinin YouTube ve TikTok gibi çeşitli sosyal kanallarda nasıl performans gösterdiğine bir göz atabiliriz. Verilere bakarsak, Silver Cup’ın TikTok takipçilerinin % 587, TikTok beğenilerinin ise Nisan 2021’den bu yana % 1,4 bin arttığını görebiliriz.

 

how to find tiktok influencers for music promotion

 

 

2) TikTok gönderilerinde hangi parçaların kullanıldığını görmek için Silver Cup TikTok sekmesine tıklayalım

 

how to find tiktok influencers for music promotion

 

Buradan, verileri ‘TikTok En İyi Influencerlar’ bölümüne kaydırabilirsiniz. Silver Cup’ın müzikleri TikTok’ta mevcut olduğu için TikTok influencerlarının en çok hangi parçaları kullandığını görebiliriz. Ayrıca, video klip kullanılarak oluşturulan içeriğin kaç video görüntüleme, beğeni, yorum ve etkileşimde bulunan takipçisi olduğunu da görebiliriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yapay Zekanın Müzik Sektöründe Kullanımı Artıyor

 

3) Müziğiniz henüz TikTok’ta yok mu? Yine de TikTok influencerlarını bulabilirsiniz.

 

Örnek grubumuz Silver Cup’ta bol miktarda TikTok verisi var, böylece hangi etkileyicilerin kısa video içeriklerinde parçalarını kullandığını görebiliriz. Ama ya müziğiniz TikTok’ta yoksa? Chartmetric, ‘Komşu Sanatçılar’ Chartmetric özelliğini kullanarak kendinizi benzer sanatçılarla karşılaştırmanıza olanak tanır.

 

4) “Sosyal Medya ve Stream İstatistikleri” sekmesine bir göz atalım.

 

how to find tiktok influencers for music promotion

 

Silver Cup profilinin ‘Komşu Sanatçılar’ bölümüne ilerleyelim. Burada benzer Instagram takipçilerine, Chartmetric Score’a, Spotify aylık dinleyicilerine, YouTube günlük video görüntülemelerine ve diğer birçok metriğe sahip sanatçıları görebilirsiniz. Bu veriler, TikTok’ta aktif olabilecek benzer sanatçıları bulmanıza yardımcı olacak, böylece hangi etkileyicilerin müziklerini tanıttığını görebilirsiniz.

 

Aktif TikTok profilleri olan Komşu Sanatçıları bulmak için sağ üst köşedeki ‘Sosyal Medya’ sekmesine tıklayın. Ardından, “En İyi Videoların Görüntülenmesi” bölümünde hangi sanatçıların TikTok verilerine sahip olduğunu görmek için sağa kaydırın.

 

5) SACHA’nın Sanatçı Sayfasına ve ardından ‘TikTok’ sekmesine tıklayalım.

 

how to find tiktok influencers for music promotion

 

SACHA’nın Sanatçı profilinin TikTok En Çok Etkilenenler bölümüne ilerleyin. Silver Cup’ın müziğini beğenebilecek influencerları  görebilirsiniz. Verileri bu şekilde sıralamak, müziğinizin platformda duyulmasına yardımcı olmak için hangi TikTok influencerlarının işbirliği yapmaya değer olabileceğini daraltmanıza yardımcı olabilir.

 

Müziğiniz için doğru TikTok influencerlarını bulduktan sonra, kampanyanızı nasıl yürütmek istediğiniz tamamen size kalmış. TikTok’un harika yanı, yüksek takipçi sayısının her şey olmamasıdır. Bu nedenle, tüm yumurtalarınızı büyük etki yaratanların sepetine atmayın. Katılım oranlarına göz atın ve yüksek katılım oranlarına sahip mikro ve hatta nano-influencerların parçanızın patlamasına nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.