Çevrimiçi Ve Canlı Rakip Mi?

Pandemi döneminde yaygınlaşan çevrimiçi etkinlikler müzik sektöründe farklı yaklaşımlara neden oldu. Kimileri yeni yöntem olarak alkışlarken bir çok sanatçı da canlı performansların yerini alamayacağını söyledi.

 

Aslında bunları karşı karşıya getirmek çok doğru gözükmüyor. Binlerce kişinin katıldığı canlı konserler sadece izleyiciler için değil sanatçılar için de farklı bir tatmin duygusu sağlıyor. Üstelik canlı konserlerin gelirleri sanal ortamdakinden daha yüksek.

 

Bu iki husus çevrimiçi etkinliklerin pandemi dönemine özgü olduğunu söyleyenlerin temel dayanağını oluşturuyor.

 

Aksi görüşte olanların da iki dayanağı var. Birincisi canlı performanslara sınırlı sayıda izleyicinin katılabilme olanağı buluyor olması. Katılamayan, başka şehirde olan izleyicilerin canlı olarak veya sonrasında izleme olanağı için ödeme yapmaya razı olacaklarını öne sürüyorlar. Bu ödemeler performans biletleri kadar yüksek olmasa da önemli bir gelir kaynağı oluşturabilir ve iyi bir strateji ile canlı gelirlerinin düşmesine neden olmaz diyorlar.

 

İkinci husus ise gelişen teknolojilerin bu gün kullanılan sanal performans yöntemlerini değiştireceği ve gerek izleyiciler gerek sanatçılar için gerçeğe yakın performans olanakları sağlayacağı tezi üzerinde yükseliyor. Yapay zeka, arttırılmış gerçeklik, metaverse gibi teknolojiler sayesinde canlı performansların sanal dünya ile iç içe geçmesinin mümkün olacağını ve bundan önemli gelirler elde edilebileceğini dile getiriliyor. Çevrimiçi dünyaya şimdiden girmeyenlerin ise bu yeni sanallık ortamına uyum sağlamakta çok zorlanacağı öne sürülüyor.

 

Çevrimiçi etkinliklerin başarılı olması bir çok faktöre bağlı oluyor. Gerek izleyici sayısı gerek fiyatlandırma bakımından kesin bir reçete vermek mümkün değil. Çok ünlü sanatçıların çevrimiçi etkinliklerine az sayıda insan katılırken fazla bilinmeyen isimler canlı performanslarında ulaşamayacakları izleyici sayılarını görebiliyor. Uzmanlar bu konuda şu ana kadar tek bir kuralın ortaya çıktığını söylüyorlar; dijital dünyayı yaygın ve başarılı olarak kullanmayı başaranlar daha iyi sonuç elde ediyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  BPI ve Music Ally’den Ortak Etkinlik

 

Bu tartışmalar devam etse bile özellikle öncü isimlerin denemeleri çevrimiçi etkinliklerle canlı performansların kol kola yürüyeceğini gösteriyor.