Celine Dion, Menajerine 13 Milyon Dolar Ödeyecek

Ünlü şarkıcı Celine Dion’un konser ajansı ile olan davası sonuçlandı. Mahkeme, ajansın sözleşmesinin feshinden önce imzaladığı anlaşmalardan doğan komisyonunun, fesih sonrasında da ödenmesi gerektiğini belirtti.

 

Dion’un konser ajansı olan Rob Prinz, 2017 yılında AEG ile  2026 yılına kadar sürecek 489 milyon dolar bedelli bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşmeye göre Dion’a 272 milyon Las Vegas konserleri, 212 milyon turne nedeniyle, 5 milyon dolar da ekstra olarak  ödenecekti. Sanatçı ile yapılan menajerlik anlaşması uyarınca Prinz, Vegas konserleri için % 1.5, turne konserleri içinse % 3 komisyon alacaktı.

 

Dion daha sonra 2017 yılında bu komisyonun çok fahiş olduğunu ileri sürerek Prinz’in anlaşmasını fesih etti. Bunun üzerine Prinz İşgücü Komitesi’nde dava açtı. Dior’un ekibi menajerinin davaya konu sözleşme neticesinde fahiş ödeme aldığını iddia etti.

 

Dava sonucu Dion’un, eski menajerine sözleşmenin kalan dönemleri için ödeme yapmasına karar verdi. Böylece Prinz’in 13 milyon dolar alacağı bir sonuç doğdu. Mahkeme menajerin % 1,5 ila % 3 oranı aralığında komisyon aldığını dikkate alarak hesaplama yaptı. Mahkeme, organizasyon görüşmelerini yapan ve süreci tamamlayan menajer ile sanatçı yollarını ayırmış olsa da, eski menajere sözleşmeye uygun şekilde ödeme yapılması gerektiğine hükmetti.

 

ABD hukuk sisteminde işveren ve çalışanlar arasındaki uyuşmazlıkları çözmeye yetkili olan İşgücü Komitesi’nin kararlarına karşı jürili mahkemelere başvurarak “De novo” yargılama talep edebiliyor. Dion’un avukatı bu başvuruyu yapacaklarını söyledi.

 

Fotoğraf: Tingey Injury Law Firm
İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD Yeni COVID Teşvik Yasası İle Kültür ve Sanata 15 Milyar Dolar Destek Sağlıyor