Çek Yüksek Mahkemesi Ulož Kararı

Çek Yüksek Mahkemesi, Çek dosya paylaşım ve barındırma platformu Ulož.to’nun altı filmle ilgili yapılan aramaları ve indirmeleri engellemesi gerektiğini onayladı. Mahkeme, hak sahiplerinin daha geniş kapsamlı korsanla mücadele filtreleri talebini reddetti. Ancak çevrimiçi hizmetlerin diğer içerikler için teknik kısıtlamalar kullanması gerektiğini doğruladı.

 

Dünya çapındaki izleyiciler için Ulož.to herkesin bildiği bir isim olmayabilir ama Çek Cumhuriyeti’nde çok büyük bir isim.

 

Uloz, yayından kaldırma bildirimleri aldığında hak ihlalinde bulunan içeriği kaldırıyor ancak Çek korsanla mücadele grubu Dilia, prosedürün yeterli olmadığına inanıyor.

 

Birkaç hak sahibini temsil eden Dilia, Uloz’u mahkemeye verdi. 2019’da bir Prag mahkemesi, dosya paylaşım sitesinin filmle ilgili birkaç terimin aranmasını engellemesi gerektiğine karar verdi.

 

Uloz ise, bu tür bir eylemin ücretsiz özgür internet kullanımı için bir tehdit oluşturduğundan şikâyet etti. Öte yandan bu karar hak sahiplerini de tatmin etmedi. Hak sahipleri dosya paylaşım platformundan daha geniş kapsamlı önlemler almasını bekliyorlardı.

 

Geçen hafta ise Yüksek Mahkeme alt mahkemenin kararını bozmamaya hükmetti. Bu, Uloz’un yasak kelimeler listesi için aramaları filtrelemeye devam etmesi ve ilgili filmlerin indirilmesini engellemesi gerektiği anlamına geliyor.

 

Mahkeme aynı zamanda dosya depolama hizmet sağlayıcısının, eserlerin hizmeti aracılığıyla yasa dışı bir şekilde kullanıma sunulduğundan genel olarak haberdar olmasının, hizmet sağlayıcının bireysel telif hakkı suçlarına iştirak ettiği sonucuna varmak için yeterli olmadığına hükmetti.

 

Dosya paylaşım platformu Anayasa Mahkemesi’nde sansür kısmına itiraz edeceğini söylüyor. Uloz’a göre mevcut karar, Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’nı ihlal eden kişilerin ifade özgürlüğünü kısıtlıyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yargıtay 11. Hukuk Dairesi - Esas No: 2016/14251 - Karar No: 2018/5304