Canlı Streaming Konserleri Zirve Yaptı

Bandsintown verilerine 25 Mart-12 Aralık 2020 tarihleri arasında 60.905 canlı stream yapılırken bunların büyük bir kısmı ücretli hale geldi. Mart ayı sonlarında günde 139 canlı stream yapılırken Nisan ayında bu sayı 307, Mayıs’ta 391 oldu.

 

Mayıs sonrasında sayılar dört ay boyunca düşüş gösterdi ama Ekim ayıyla birlikte tekrar artış göstermeye başladı. Aralık ayının ilk on iki gününde 2.200 canlı stream yayınlandı. Bandsintown’dan 25 Mart – 12 Aralık tarihleri ​​arasındaki verilere göre, kesin olarak ifade etmek gerekirse 60.905 canlı stream gerçekleşti.

 

Canlı streaming uygulamalarında adetten daha heyecan veren ise konserlerin ücretli hale gelmesi. Billboard haberine göre Haziran ayında, biletli canlı yayınlar, toplam günlük yayın sayısının yüzde ikisinden daha azını oluştururken Kasım ayında, aylar süren iki veya üç haneli artışlar sonrasında, yarıdan fazlasını oluşturur hale geldi.

 

Bu değişim sadece sanatçıların geçimlerini sağlamanın bir yolu olarak biletli konser düzenlemesinden kaynaklanmıyor. Hayranlar da doğal olarak uyum sağladı. Bandsintown tarafından yapılan bir anket, hayranların % 80’inin   canlı yayın izlemeye hazır olduğunu gösterdi.

 

Canlı streamlerin % 3,9’luk kısmı en tepedeki isimler tarafından gerçekleştirilirken % 19,1’lik bölümü yükselmekte olanlar tarafından yapıldı. % 77’lik bölüm ise tanınmamış isimler tarafından gerçekleştirildi.

 

Fotoğraf: Vishnu R Nair
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Roblox Dünyası’nın İlk Canlı Streamingi Lil Nas X’ten